Dzień bez Kamuflażu: Chorzy na łuszczycę nie chcą wstydzić się swojej skóry!

Monika Piorun
24.08.2018 11:58
Łuszczyca, Dzień bez kamuflażu, choroby skóry, znamiona skórne, łuszcząca się skóra, Kampania Odkryj, Poznaj, Zaakceptuj
fot. Shutterstock

Mimo upalnego lata i wysokich temperatur wielu Polaków cierpiących na poważne problemy ze skórą szczelnie zakrywa swoje ciało w obawie przed wścibskimi spojrzeniami i negatywną reakcją otoczenia. Niezwykła akcja edukacyjna ma uświadomić społeczeństwu, z czym na co dzień muszą sobie radzić pacjenci z łuszczycą.

Wstyd – dodatkowa „łuska”, z którą muszą walczyć pacjenci z łuszczycą

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale nadal niektórzy mylnie sądzą, że można się nią zarazić. Znamiona, blizny i specyficzne „łuski” odpadającej skóry nie zawsze spotykają się z akceptacją otoczenia. Czasem wzbudzają zainteresowanie, czasem strach, a nawet obrzydzenie.

W obawie przed odrzuceniem chorzy na łuszczycę wolą szczelnie zakrywać wszelkie niedoskonałości. Nawet kiedy jest bardzo gorąco, wolą nie zakładać krótkich spodenek, spódnic czy letniej odzieży z krótkimi rękawami. Stres i nerwy, które towarzyszą im z tego powodu, tylko potęgują objawy choroby. Stereotypy i uprzedzenia związane ze społecznym postrzeganiem ich dolegliwości są więc dla nich szczególnie dotkliwe i narażają ich na dodatkowe problemy ze zdrowiem.

W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Odkryj Poznaj Zaakceptuj” w piątek 24 sierpnia w godzinach 11.00 – 15.00 przy Placu Zamkowym w Warszawie Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę PSORIASIS organizuje „Dzień bez Kamuflażu. Niezwykła akcja edukacyjna ma zachęcić osoby cierpiące na łuszczycę do tego, by uświadomić ludziom, na czym polega ich przypadłość i poszerzyć wiedzę Polaków o chorobach skóry. 

Zobacz także

Łuszczyca nie powinna stygmatyzować. Im więcej wiemy o chorobie, tym mniej się jej boimy

1,2 mln Polaków choruje na łuszczycę – niezakaźną, autoimmunologiczną chorobę zapalną skóry, która ma podłoże genetyczne. Na świecie podobny problem ma 125 mln ludzi. Pierwsze objawy zaczynają pojawiać się u chorych około 20. roku życia. Jednej trzeciej z nich towarzyszy dodatkowo łuszczycowe zapalenie skóry (ŁZS).

Zrzut ekranu 2018-08-24 o 12.05.55

Ze względu na widoczne zmiany na skórze chorzy mają utrudniony dostęp do usług fryzjerskich, kosmetycznych. Często są wypraszani z siłowni, sal fitness, z basenów. Nierzadko muszą walczyć ze stygmatyzacją w miejscu pracy. To, co przeżywają na co dzień pacjenci z łuszczycą, ma spory wpływ na ich psychikę. Wielu chorych ma nawet myśli samobójcze. Samoakceptacja może pomóc nie tylko w walce z łuszczycą, ale także z wieloma dodatkowymi czynnikami, na które są narażeni z powodu dotkliwych zmian skórnych.

Choroby skóry nie muszą skazywać pacjentów na kamuflaż

Podczas „Dnia bez Kamuflażu” będzie można skorzystać z porad lekarzy z Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, poznać najlepsze sposoby leczenia łuszczycy, zasady odpowiedniej diety i profilaktyki. Niepokojące zmiany skórne będzie można wykryć dzięki darmowym badaniom dermatoskopem. Pomiędzy godz. 13 a 15 będzie zaś można porozmawiać z psychologiem (Agnieszką Bartczak), a także poznać zasady pierwszej pomocy przedmedycznej, które podczas specjalnego pokazu zaprezentują ratownicy z Sanitarnej Służby Szkolnej.

Zobacz także

Akcja odbywa się pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS oraz konsultant ds. dermatologii i wenerologii woj. mazowieckiego, dr hab. Ireny Waleckiej.

Do kampanii społecznej włączył się także kabaret Ani Mru-Mru. Komicy podłożyli głos do „bajkowego” spotu, który stał się inspiracją do pokazania, jak postrzegane są osoby z łuszczycą.

Gdy przyklejasz innym łatę, możesz ponieść ciężką stratę – kabareciarze ostrzegają przed tym, by nie oceniać innych po pozorach.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/luszczyca.edu.pl

__________

zdrowie.radiozet.pl/π