Zamknij

Łuskowiec mógł być źródłem koronawirusa. Jak wygląda łuskowiec?

07.02.2020 16:15

Łuskowiec mógł być nosicielem pośrednim koronawirusa - donosi Onet, powołując się na chińską agencję informacyjną. Sprawdź, jak wygląda łuskowiec.

Łuskowiec mógł być źrodłem koronawirusa
fot. Shutterstock

Zespół naukowców pod przewodnictwem badaczy z Południowochińskiego Uniwersytetu Rolniczego (SCAU) przeanalizował ponad 1 tys. genomów dzikich zwierząt. Badanie wykazało, że najbardziej prawdopodobnym nosicielem koronawirusa z Wuhan są łuskowce - podała chińska agencja Xinhua. Jak pisze Onet, sekwencja genetyczna wirusów wyizolowanych z łuskowców jest zgodna w 99 proc. z koronawirusem 2019-CoV rozpoznanym u ludzi.

Łuskowce to rząd ssaków z Afryki i południowej Azji, charakteryzujących się grubymi łuskami pokrywającymi ciało. Wyglądem przypominają szyszkę. Żywią się mrówkami i termitami, podobnie jak amerykańskie mrówkojady używając do tego długiego języka.

Łuskowce są gatunkiem krytycznie zagrożonym. W niektórych krajach mięso traktowane jest jak przysmak, a łuski wykorzystywane są w medycyny naturalnej.

luskowiec
fot.

fot. Shutterstock

- Uważa się, że pierwotnym źródłem koronawirusa są nietoperze, ale aby patogen mógł zakazić człowieka, potrzebny jest nosiciel pośredni - wyjaśnił na konferencji prasowej w Kantonie jeden z naukowców, Xiao Lihua. Przypomniał również, że w przypadku wirusa SARS nosicielem pośrednim były cywety, a w przypadku wirusa MERS - wielbłądy.

Dowiedz się więcejKoronawirus: nietoperze, cywety, wielbłądy. Zobacz wykład dr. Grzesiowskiego 

loader

Źródło: Onet