Lublin: Szpital pomylił noworodki. Urodziła syna, dostała córkę

Monika Piorun
07.02.2018 14:53
Lublin: Szpital pomylił noworodki. Urodziła syna, dostała córkę
fot. Value Stock Images/ East News

Chłopiec czy dziewczynka? Nie wszyscy pragną poznać płeć dziecka, zanim przyjdzie na świat. Nie chcieli tego wiedzieć również rodzice noworodka, które urodziło się przez cesarskie cięcie w jednym z lubelskich szpitali. Zarówno matce, jak i ojcu powiedziano, że mają syna. Zamiast chłopca przyniesiono im jednak... dziewczynkę.

Poród jednej z pacjentek Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Staszica w Lublinie wymagał cesarskiego cięcia. Kobietę poinformowano, że urodziła chłopca. To samo powiedziano jej mężowi. Jakież było ich zdziwienie, kiedy do karmienia i przewijania przyniesiono im dziewczynkę. Dziecko miało identyfikator z poprawnymi danymi. Nie zgadzała się tylko jego płeć.

Mówili, że mają syna. Zamiast chłopca dostali dziewczynkę

Para wcześniej nie chciała wiedzieć, czy ma syna, czy córkę. Zwlekali z tym do porodu. Ewidentna pomyłka, do której doszło w szpitalu, mocno ich zszokowała.

O sprawie, którą opisał „Dziennik Wschodni”, poinformowała media kuzynka rodziny. Władze placówki nie chcą komentować tego, co się stało. Zapewniają jednak, że sprawa wymaga wyjaśnienia. Matce dziecka miano zaproponować w ramach rekompensaty zmianę sali na bardziej komfortową. 

Agnieszka Kais, wiceprzewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie, komentując tę sprawę, powiedziała, że jako położna z 30-letnim stażem pracy w zawodzie nie spotkała się z sytuacją, w której doszłoby do takiej pomyłki.

Zobacz także

Czy można pomylić noworodki w szpitalu?

Każdy noworodek jeszcze przed wyjazdem z sali porodowej musi mieć bowiem założony przynajmniej jeden identyfikator. Na drugiej rączce lub nóżce zamieszcza się dodatkowo drugi pasek z pełnymi danymi dziecka. Standardy opieki okołoporodowej wymagają, by poinformować matkę dziecka o tym, czy ma syna, czy córkę. Na opasce zamieszcza się informacje z dokładnym czasem narodzin i nazwiskiem rodzącej. Ma to zapobiec sytuacjom, w których mogłoby dojść do pomyłki. Niestety nie zawsze się to udaje...

Zobacz także

Zagłosuj

Jak Twoim zdaniem szpital powinien zrekompensować rodzicom tę pomyłkę?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: Dziennik Wschodni

________

zdrowie.radiozet.pl/π