Lniane opatrunki wrocławskich biochemików wejdą do masowej produkcji

Monika Piorun
02.08.2016 18:07
Lniane opatrunki wrocławskich biochemików wejdą do masowej produkcji
fot. Lniane opatrunki wrocławskich biochemików wejdą do masowej produkcji

Innowacyjny produkt przyspieszający gojenie się ran, nad którym od lat pracowali naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, będzie wreszcie powszechnie dostępny!

Wyobraź sobie, że nagle się kaleczysz, z rany sączy się krew, a ty dosłownie wyjesz z bólu. Pewnie od razu zakładasz, że musisz jak najprędzej znaleźć plaster, by zatamować krwawienie - całkiem słusznie. Już niedługo jednak przełomowy wynalazek wykorzystujący niezwykłe higroskopijne właściwości naszego rodzimego lnu pozwoli Ci jak za dotknięciem magicznej różdżki pozbyć się bólu, zredukować stan zapalny i przyspieszyć proces gojenia się uszkodzonej skóry.

Wrocławscy biochemicy przy użyciu metod bioinżynierii genetycznej opracowali zupełnie nowy rodzaj opatrunków z lnu wzbogaconego antyoksydantami, które doskonale radzą się z wszelkiego rodzaju oparzeniami, odleżynami, owrzodzeniami oraz ranami z urazów mechanicznych lub chemicznych. Wystarczy tylko przyłożyć je w wybrane miejsce, by niemal natychmiast poczuć różnicę.

Len, który leczy rany

Ich metoda ingeruje w komórkę rośliny naśladując działanie natury, przez co można zwielokrotnić jej lecznicze działanie. Choć masowa produkcja innowacyjnych opatrunków pozwoli na to, by były dostępne dla pacjentów jedynie za kilka złotych, to jednak znalezienie funduszy na dokończenie badań naukowych graniczyło niemal z cudem.

Działania w tym kierunku rozpoczął jeszcze w latach 90. ubiegłego stulecia prof. Jan Szopa-Skórkowski. Zarówno akademicy, jak i lekarze byli oszołomieni skalą możliwości wykorzystania lnu w medycynie. Ograniczenia dotyczące uprawy roślin modyfikowanych genetycznie nieco utrudniły prace badawcze, ale ekspertom udało się skutecznie pokonać wszystkie przeciwności.

Według danych Fundacji Linum wśród 98% pacjentów, którzy skorzystali z tego niezwykłego materiału, zaobserwowano znaczącą poprawę stanu skóry po skaleczeniu.

Wzbogaceniem terapii nowym rodzajem opatrunków, dostępnych wkrótce aptekach, będzie emulsja na bazie oleju lnianego. Już wkrótce przekonamy się, czy wrocławski wynalazek podbije światowe rynki farmaceutyczne. Już teraz innowacyjny produkt cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

O wynalazku polskich naukowców mówi się nie tylko w naszym kraju, uważnie przyglądają się mu badacze na całym świecie...

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π