Nowa lista leków refundowanych: co się zmieni dla pacjentów od marca?

Monika Piorun
21.02.2018 11:41
Lista leków refundowanych od marca 2018
fot. VOISIN/PHANIE/East News

Na więcej bezpłatnych leków będą mogli liczyć seniorzy oraz chorzy na stwardnienie rozsiane. Wcześniaki zaś mogą liczyć na dostęp do preparatu Synagis w ramach programu profilaktyki przeciwko zakażeniom wirusem RS atakującym oskrzela i płuca. Dotąd refundowano go w całej Europie oprócz Polski. 

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych. Znajdą się na niej kolejne 92 produkty lecznicze. Pacjenci mniej dopłacą do 283 leków (od 56,70 zł do 1 gr), a więcej do 874 (od 113,40 zł do 1 gr). Dla 732 produktów spadną ceny detaliczne brutto (od 172,93 zł do 1 gr), a wzrosną dla 179 produktów (od 10,21 zł do 1 gr). Na marcowej liście nie znajdzie się 45 produktów leczniczych obecnych w poprzednim obwieszczeniu. Kto może liczyć na największe zmiany po wejściu w życie nowej listy refundacyjnej?

Nowe bezpłatne leki dla seniorów

Do obowiązującej od marca listy refundacyjnej dołączono wykaz bezpłatnych preparatów dla seniorów, w którym uwzględniono 1740 środków leczniczych (o 83 więcej niż w poprzednim zestawieniu). Osoby, które ukończyły 75. rok życia, będą mogły liczyć na kolejne bezpłatne leki zapobiegające cukrzycy i działające przeciwzakrzepowo:

  • doustne leki przeciwcukrzycowe (pochodne sulfonylomocznika zawierające substancje czynne: gliclazidum, glimepiridum, glipizidum) 
  • leki przeciwzakrzepowe (z grupy antagonistów witaminy K zawierające substancje czynne: warfarinum, acenocumarol).
leki
fot. East News

Receptę na bezpłatny lek wystawić może lekarz, do którego senior jest zapisany w przychodni (w razie jego nieobecności receptę wypisze zastępujący go lekarz w tej samej przychodni).

Zobacz także

Seniorzy powinni także pamiętać, że nie zawsze lek, który znajduje się na wykazie ministra, mogą otrzymać bezpłatnie — uprawnienie to przysługuje im pod warunkiem, że został on przepisany we wskazaniu objętym refundacją.

Zmiany dla wcześniaków

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało też o rozszerzeniu programu profilaktyki przeciw zakażeniom wirusem RS, który atakuje oskrzela i płuca — od marca na refundację leku Synagis (paliwizumab) mogą liczyć także dzieci urodzone między 28 a 32 tyg. wieku ciążowego. Dotychczas w Polsce program biernej immunizacji był wprowadzony jedynie dla wcześniaków, które urodziły się przed 28. tygodniem ciąży lub mają dysplazję oskrzelowo-płucną i nie ukończyły 1. roku życia.

O rozszerzenie programu profilaktyki przeciw zakażeniom wirusem RS neonatolodzy apelowali od kilku lat. Przekonywali, że wcześniaki są szczególnie zagrożone zakażeniami wirusem RS i ich poważnymi powikłaniami, mają bowiem znacznie słabiej rozwinięty układ odpornościowy i wiele innych układów, także oddechowy. Taka infekcja może zahamować rozwój malucha, a nawet być dla niego śmiertelna. Synagis był dostępny dotąd dla wcześniaków w całej Europie, poza Polską.

Zobacz także

Kolejne refundowane leki dla dorosłych i dzieci

Zmiany obejmą także inne programy lekowe. Refundacją zostały objęte takie preparaty jak:

Dysport (Clostridium botulinum typ A) pomocny w leczeniu spastyczności nogi po udarze mózgu.

Revolade (eltrombopag) został objęty refundacją w ramach programów leczenia dorosłych chorych na pierwotną małopłytkowość immunologiczną oraz dzieci chorych na przewlekłą pierwotną małopłytkowość immunologiczną.

Co się zmieni dla pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane?

Osoby leczące się na stwardnienie rozsiane będą mogły skorzystać z nowego leku, który dołączono do listy refundacyjnej:

Gilenya (fingolimod) został objęty refundacją w ramach zmienionego programu leczenia stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego. Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia:

Przedmiotowa zmiana obejmuje wydłużenie czasu terapii dla leku Gilenya powyżej pięciu lat (brak ograniczenia czasowego) oraz rozszerzenie populacji pacjentów leczonych fingolimodem o szybko rozwijająca się ciężką postać stwardnienia rozsianego (RES RRMS).

Nowy lek dla chorych na idiopatyczne włóknienie płuc

Ofev (nintedenib) będzie dostępny dla pacjentów w ramach programu leczenia idiopatycznego włóknienia płuc z zastosowaniem nintedanibu. Resort zdrowia zaznacza, że:

Jest to nowa substancja czynna oraz kolejna opcja terapeutyczna, obok pirfenidonu, udostępniona grupie chorych na idiopatyczne włóknienie płuc w ramach istniejącego programu.

Zmiany dla kobiet z zespołem policystycznych jajników

Na obowiązującej od marca 2018 roku liście refundacyjnej znajdzie się lek:

Formetic (metforminum) pomocny pacjentkom, u których zdiagnozowano zespół policystycznych jajników.

Zagłosuj

Jak oceniasz zmiany na nowej liście leków refundowanych od marca 2018?

Liczba głosów:

źródło: Ministerstwo Zdrowia: wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 marca 2018 roku/PAP

________

zdrowie.radiozet.pl/π