Lista wadliwych szczepionek, które podano polskim pacjentom

05.02.2018 17:21
Lista wadliwych szczepionek, które podano polskim pacjentom
fot. East News

Po publikacji „Dziennika Gazety Prawnej” rozpętała się prawdziwa burza. Stanowisko w tej sprawie zabrał m.in. minister zdrowia, który wyjaśnił, że przyczyną podania Polakom niewłaściwie przechowywanych szczepionek były przerwy w dostawie prądu podczas huraganów, jakie miały miejsce w przeszłości na terenie niektórych województw. O jakie preparaty chodzi?

Wichury, które nawiedziły Polskę w październiku 2017 roku, spowodowały przerwy w dostawie prądu. W niektórych miejscach trwały one więcej niż kilkadziesiąt minut. To właśnie wtedy miało dojść do uszkodzeń, które spowodowały, że część szczepionek przechowywanych w przychodniach mogła nadawać się do utylizacji. Problem miał dotyczyć głównie województwa lubuskiego, a także najprawdopodobniej dolnośląskiego i pomorskiego.

Zobacz także

Zdaniem autorów kontrowersyjnego artykułu w „Dzienniku Gazecie Prawnej” winę za to nie ponoszą producenci owych preparatów, a przychodnie, które nie przekazały w odpowiednim momencie szczepionek do utylizacji. Jeśli chcemy się dowiedzieć, czy my lub ktoś z naszych bliskich został zaszczepiony wadliwym preparatem, trzeba zwracać się do przychodni, w której doszło do szczepienia, a nie do firmy, która wyprodukowała dany preparat.

Sprawa miała dotyczyć przede wszystkim szczepionek przeciwko:

  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
  • meningokokom,
  • pneumokokom,
  • tężcowi,
  • gruźlicy,
  • wściekliźnie,
  • ospie wietrznej.

„Dziennik Gazeta Prawna” zdecydował się zamieścić na swoich stronach internetowych pełen wykaz preparatów, które mogły być źle przechowywane. Autorzy publikacji sugerują, że nie wszystkie szczepionki w ramach danej serii były wadliwe. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach je magazynowano. W razie wątpliwości warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, który nas szczepił.

Zobacz także

Wykaz szczepionek, które mogły być niewłaściwie przechowywane:

Zrzut ekranu 2018-02-05 o 16.44.52 1

W Polsce podawano wadliwe szczepionki? NOWE FAKTY

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

________

zdrowie.radiozet.pl/π