Gdzie trafił skażony drób? Sanepid publikuje listę sklepów

Monika Piorun
24.08.2017 11:07
Gdzie trafił skażony drób? Sanepid publikuje listę sklepów
fot. stefaanroelofs, pixaby.com. CC0 Public Domain

Sanepid ujawnił, do jakich sklepów w Polsce trafił drób skażony fipronilem - szkodliwym dla zdrowia środkiem owadobójczym. Tuszki drobiowe z tą toksyczną substancją pojawiły się głównie na Pomorzu.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku przedstawiła listę sklepów, w których sprzedawano tuszki drobiowe z niedozwolonym fipronilem, prowadzącym do uszkodzenia wątroby, nerek oraz problemów z tarczycą. W sumie ponad 560 kg drobiu skażonego tym szkodliwym środkiem było dostępne w obrocie od 1 do 6 sierpnia 2017 roku, kiedy to upłynął oficjalny termin jego ważności. Każdy, kto dokonał feralnego zakupu, może zwrócić skażony produkt do sklepu, z którego pochodził, bądź zutylizować go we własnym zakresie.

Zobacz także

Lista sklepów, do których trafiły towary skażone fipronilem

Jak informuje Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny:

Skażone fipronilem tuszki kury mięsnej, które zostały zakupione przez firmę STAR DRÓB Małgorzata Moskot (ul. al. Wojska Polskiego 90, 82-200 Malbork) w ilości 420 kg, zostały sprzedane do następujących odbiorców:

 • Józef Zaborski Zakład Uboju Żywca Sklep Mięsno-Wędliniarski, ul. Dworcowa 7, 82-100 Nowy Dwór Gdański
 • Przedsiębiorstwo Handlowe "VABANK" Sp. z o. o., ul. Chopina 20, 82-300 Elbląg
 • Przedsiębiorstwo Handlowe "VABANK" Sp. z o. o., ul. Broniewskiego, 82-300 Elbląg
 • Słowik Anita Firma Handlowa SO-DRÓB 2, ul. Hanki Ordonówny 11A, 14-100 Ostróda
 • PHU Paweł Zawiliński Sklep Nr 1, ul. Bursztynowa 21, 82-100 Nowy Dwór Gdański
 • PHU "JOANNA" Joanna Kowalska, 83-135 Dąbrówka 1
 • Zakład Mięsny Kawscy Sp. j., Różnowo 7a, 14-240 Susz
 • Przedsiębiorstwo Handlowe "JAGA" Kamil Kurs, ul. Ogrodowa 42J, 14-400 Pasłęk
 • Firma Handlowo-Usługowa "ANGEL" Roman Gorecki, ul. Tadeusza Kościuszki 116, 83-200 Starogard Gdański

Skażone fipronilem tuszki drobiowe, które zostały zakupione przez Hurtownię Drobiu "Olma" ze Starego Dzierzgonia, trafiły do tych sklepów:

 • Sklep Mięsny GRZES Grzegorz Jabłoński, ul. Kopernika 20a, 14-200 Iława
 • Masarnia JABŁOŃSCY Sp. j., ul. Kard. St. Wyszyńskiego 16, 14-200 Iława
 • Przedsiębiorstwo Transportowo-Handlowo-Usługowe Tomasz Okulski, ul. Traugutta 39, 82-440 Dzierzgoń
 • Masarnictwo SINKO Sp. z o. o., ul. Traugutta 39, 82-440 Dzierzgoń

Mięso było dostępne w obrocie od 1 do 6 sierpnia 2017 roku. Do Polski trafiło prawie 560 kg skażonego drobiu. Termin ważności mięsa upłynął 6 sierpnia. Każdy kto kupił skażone mięso może go zwrócić w sklepie lub zutylizować we własnym zakresie.

Zobacz także

Mięso zawierało toksyczny środek, ale nasze zdrowie... nie było zagrożone? 

Choć fipronil nie jest dozwolony w produktach spożywczych, to jednak z opracowanej przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny "Oceny ryzyka dla zdrowia konsumentów" dotyczącej stwierdzonego w mięsie poziomu fipronilu wynika, że... nie stanowił on zagrożenia dla zdrowia konsumentów.

Zdaniem ekspertów oszacowane stężenie tego środka w drobiu nie przekroczyło wartości, które mogłyby być dla nas toksyczne, choć - jak napisano w komunikacie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku - skażone fipronilem produkty nie powinny znaleźć się w obrocie. 

Sanepid aktualnie nadal prowadzi badania mięsa drobiowego oraz jaj w kierunku zanieczyszczenia fipronilem. W sierpniu a następnie we wrześniu zostanie pobranych w sumie 320 próbek mięsa drobiowego oraz jaj kurzych - zarówno krajowych, jak i tych, które pochodzą z innych krajów UE (będących dostępnych na naszym rynku).

Po uzyskaniu wyników wszystkie dane zostaną przekazane Narodowemu Instytutowi Zdrowia Publicznego - Państwowemu Zakładowi Higieny w celu dokonania całościowej oceny ryzyka dla konsumentów ze względu na obecność fipronilu.

Zobacz także

Zagłosuj

Gdzie najczęściej kupujesz mięso?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/π