Ile naprawdę zarabia się w polskich szpitalach? Lista płac

Monika Piorun
17.10.2017 12:00
Ile naprawdę zarabia się w polskich szpitalach? Lista płac
fot. GARO/PHANIE/East News

Sytuacja finansowa w polskiej służbie zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Protest lekarzy rezydentów skłania do zastanowienia się nie tylko na temat wynagrodzeń młodych medyków, ale i reprezentantów innych zawodów medycznych. Okazuje się, że wiele osób pracujących w szpitalach musi zadowolić o wiele niższymi pensjami. Ile właściwie się im płaci?

Lekarze rezydenci, którzy od 2 października biorą udział w proteście głodowym, domagają się wzrostu wynagrodzeń do poziomu 1,05 średniej krajowej (około 4,5 tys. zł brutto) oraz przeznaczenia 6,8 proc. PKB na ochronę zdrowia w Polsce do 2021 roku. Zmiana ta byłaby dla nich wyraźna, bowiem dziś mogą liczyć jedynie na pensje w wysokości około 3 tys. brutto na miesiąc. Czy ich żądania są wygórowane?

Jeśli przyjrzelibyśmy się liście płac w polskich szpitalach, okazałoby się, że młodzi lekarze chcieliby zarabiać tylko nieco więcej niż... kapelani!

Zobacz także

Rezydenci zarabiają mniej niż kapelani i nieco więcej niż pielęgniarki z wieloletnim stażem

Według danych Ministerstwa Zdrowia duchowni udzielający sakramentów i wspierający modlitwą pacjentów-katolików mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 4 tys. zł brutto. Dlaczego księża w szpitalach zarabiają lepiej niż lekarze rezydenci?

Okazuje się, że w większości placówek mogą liczyć aż na 1,5 etatu - wsparcie, jakie kościół udziela chorym, nie jest więc zupełnie bezinteresowne i można je łatwo wycenić.

Zrzut ekranu 2017-10-17 o 11.07.47

Więcej od duchowieństwa w placówkach medycznych zarabiają tylko ordynatorzy, którzy dostają do ok. 6 tys. brutto podstawowego wynagrodzenia, lekarze z I stopniem specjalizacji (ok. 8,5 tys. brutto - łącznie z dodatkowymi dyżurami), lekarze z II stopniem specjalizacji (ponad 10 tys. brutto miesięcznie). Na najwyższe zarobki mogą liczyć dyrektorzy szpitali i kadra kierownicza (nawet powyżej 14-30 tys. miesięcznie).

Zagłosuj

Czy uważasz, że to sprawiedliwe, że lekarze rezydenci zarabiają obecnie mniej niż kapelani w szpitalach?

Liczba głosów:

Zobacz także

Lista płac w polskich szpitalach

Według informacji, do których dotarła Gazeta Wyborcza, roczny dochód z tytułu umowy o pracę w 2016 roku w przypadku dyrektorów szpitali (zakaźnego i dziecięcego w Warszawie) wynosił odpowiednio: 168 i 166 tys. zł, z kolei dyrektor wojewódzkiego centrum onkologii w Bydgoszczy w ubiegłym roku zarobił aż 380 tys. zł z tytułu umowy o pracę. Z kolei dyrektorzy stacji pogotowia mogą zarabiać od ok. 8,9 tys. do nieco ponad 11 tys. na miesiąc.

Lekarze rezydenci w trakcie specjalizacji mogą dla porównania liczyć jedynie na 2,2-2,7 tys. netto miesięcznego wynagrodzenia - to i tak więcej niż lekarze stażyści, którzy np. w Szczecinie zarabiają nieco więcej niż połowę tego, na co mogą liczyć rezydenci (ok. 1450 zł netto na miesiąc). Prawie tyle samo zarabiają... salowe - na pełnym etacie np. w szpitalu psychiatrycznym w Łodzi mogą liczyć na 1,4-1,5 tys. zł netto miesięcznie.

Tylko nieco więcej, bo ok. 1,7 tys. zł miesięcznie zarabiają pracownicy administracyjni i biurowi, którzy zajmują się dokumentacją medyczną, obsługą pacjentów i kontaktowaniem lekarzy np. z technikami medycznymi. W przypadków pracowników diagnostyki laboratoryjnej oraz techników analityki medycznej, którzy wykonują badania laboratoryjne, pensje wahają się na poziomie od 2 do 3,2 tys. zł brutto (lub więcej, jeśli dochodzą dodatki za nocne zmiany).

Mniej, bo od 1,6 do 2,1 tys. brutto zarabiają technicy elektroradiologii, którzy wykonują np. badania mammograficzne, obsługują tomograf lub rezonans magnetyczny. Na nieco wyższe wynagrodzenie może liczyć starszy asystent diagnosta laboratoryjny, który zarabia od 2,4 do nawet 5 tys. zł (jeśli może pracować np. na dodatkowe nocne zmiany).

Dla porównania początkująca pielęgniarka w szpitalu powiatowym może liczyć na około 2,3-2,5 tys. miesięcznego wynagrodzenia netto. Po 25 latach pracy w zawodzie ich pensja może wzrosnąć do poziomu... 2,8-3 tys. netto - ćwierć wieku doświadczenia zawodowego nie jest więc cenione wiele wyżej... Podobne, choć nieco niższe stawki obowiązują ratowników medycznych, którzy na etacie np. w łódzkim pogotowiu zarabiają od 2 do 2,4 tys. zł brutto miesięcznie.

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem rezydenci powinni dostać podwyżki?

Liczba głosów:

Zrzut ekranu 2017-10-17 o 11.59.41
źródło: Ministerstwo Zdrowia/Gazeta Wyborcza/Porozumienie Rezydentów OZZL/facebook.com

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/π