Seniorom już od maja będzie przysługiwało więcej bezpłatnych leków

Monika Piorun
20.04.2018 14:34
Lista leków refundowanych, senior, leki, tabletki, osoby starsze, leczenie
fot. Shutterstock

Wiceminister Marcin Czech zapowiedział, że nowe rozporządzenie refundacyjne, które wejdzie w życie 1 maja 2018 roku, będzie istotnie rozszerzone, jeśli chodzi o leki dla osób starszych. Na jakie zmiany mogą liczyć seniorzy?

Mimo programu 75+ przewidującego bezpłatny dostęp do leków dla seniorów w rzeczywistości seniorzy dopłacali do niezbędnych im farmaceutyków więcej niż pozostali pacjenci. Resort zdrowia przy konstruowaniu nowej listy refundacyjnej postanowił zmienić tę sytuację. Jak zapewnił wiceminister Czech:

Zastosowaliśmy inne podejście niż dotychczas, popatrzyliśmy, gdzie wśród tych leków, które zostały ocenione jako posiadające wartość, seniorzy najwięcej dopłacają.

Lista leków refundowanych od 1 maja 2018

W nowym wykazie refundacyjnym znalazły się grupy leków, które zawierają heparyny drobnocząsteczkowe o działaniu przeciwzakrzepowym zawierające substancje czynne m.in. enoksaparynę, dalteparynę. Wiceminister Czech zapewnił, że:

Wykaz tych leków uzupełniany jest o dużą grupę leków stosowanych w przewlekłej chorobie płucnej oraz astmie, co zmniejszy obciążenie finansowe pacjentów cierpiących na te często występujące w tej grupie wiekowej schorzenia.

Lista leków refundowanych dla seniorów zostanie także rozszerzona o środki stosowane w leczeniu:

  • bólów neuropatycznych,
  • reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (w ramach leczenia wedolizumabem),
  • chorób o podłożu autoimmunologicznym,
  • astmy i bólów neuropatycznych,
  • akromegalii (na którą w Polsce choruje około 2 tys. osób).

W wykazie znajdą się także podstawowe leki stosowane w chorobach tarczycy (zawierające substancję levotyroxyne), a także duża grupa leków polecanych w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP).

Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że:

Naszym celem jest zrefundowanie leków, do których pacjenci dopłacają najwięcej. Produkty te otrzymały już pozytywną ocenę AOTMiT w zakresie zasadności zapewnienia dopłat z budżetu państwa w ramach listy „75+”.

Chodzi m.in. o heparyny drobnocząsteczkowe o działaniu przeciwzakrzepowym zawierające substancje czynne enoksaparynę, dalteparynę i nadropatynę, które będą bezpłatne dla seniorów w zakresie wskazań objętych refundacją.

Zmiany dla pacjentów onkologicznych

Jak zapewnił wiceminister Marcin Czech:

W resorcie prowadzimy obecnie rozmowy nad przygotowaniem kompleksowego podejścia do leczenia nowotworów złośliwych z uwzględnieniem innowacyjnych, kosztowo-efektywnych opcji terapeutycznych. Naszym priorytetem jest wypracowanie systemowego podejścia, w szczególności w zakresie pierwszej i drugiej linii leczenia.

Choć pełna lista leków wchodzących w skład obowiązującej od maja listy refundacyjnej zostanie ogłoszona w ostatnim tygodniu kwietnia, to na razie wiadomo tylko, że w nowym wykazie mogą znaleźć się m.in. takie środki jak:

  • kryzotynib, stosowany w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca,
  • cabozatynib, w ramach programu leczenia raka nerki.

100-procentowy wzrost nakładów na polską służbę zdrowia?

Minister Szumowski podał także szczegóły dotyczące sporego zwiększenia budżetu na służbę zdrowia. W latach 2018-2024 ma być na ten cel przeznaczonych aż 830 mld zł. Oznacza to, że w porównaniu do nakładów z lat 2008-20014, środki te będą zwiększone o niemal 100 procent.

Rząd ustawą zatwierdził zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6% PKB w 2024 r. Mówimy o kwocie 830 mld zł na lata 2018-2024. W porównaniu z sumą 460 mld, którą wydano w latach 2008-2014, nakłady wzrastają niemal o 100%.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/Ministerstwo Zdrowia

___

zdrowie.radiozet.pl/π