Euthyrox, Clexane, Metformax i wiele innych. Jest lista leków, których zabraknie po 15 lipca

10.07.2019 19:15
Lista leków
fot. Shutterstock

Brakuje leków w aptekach - skarżą się pacjenci. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień - alarmuje Naczelna Izba Aptekarska w liście do Ministra Zdrowia. Sprawdź, czy i Twój lek znalazł się na liście produktów zagrożonych brakiem dostępności.

Diabetycy, migrenowcy, nadciśnieniowcy, pacjenci z niedoczynnością tarczycy - to szczególna grupa pacjentów, zmagających się z chorobami przewlekłymi. W ich przypadku dobór odpowiedniego produktu leczniczego jest niezwykle trudny, ponieważ terapia jest długotrwała, a choroby przewlekłe mają to do siebie, że lubią występować w pakietach, więc pacjent przyjmuje nie jeden, a kilka preparatów.

Produkt leczniczy na chorobę przewlekłą musi charakteryzować się nie tylko skutecznością, ale także niewielką liczbą skutków ubocznych oraz niewchodzeniem w reakcje z innymi lekami. Nie bez znaczenia pozostaje cena, ponieważ wielu pacjentów leki musi przyjmować do końca życia.

Zobacz takżeŻycie z chorobą przewlekłą. Jak poradzić sobie z diagnozą? 

Na rynku przeważnie dostępne są zamienniki, ale konieczność modyfikacji terapii wiąże się ze stresem (nierzadko powodującym zaostrzenie objawów), a także z koniecznością odbycia dodatkowych konsultacji u specjalisty, co może stanowić problem. W obliczu pogłębiającego się kryzysu na rynku farmaceutycznym warto sprawdzić, czy nasz lek znalazł się w wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności w dn. 15 lipca 2019 r., opublikowanym przez Ministra Zdrowia.

TYCH LEKÓW ZABRAKNIE PO 15 LIPCA:

Źródło: mz.gov.pl