Jak działały leki przed wiekami? We Wrocławiu odtworzą recepty sprzed 400 lat

Monika Piorun
09.04.2018 16:07
Jak działały leki
fot. Shutterstock

Jakie specyfiki wykorzystywano do leczenia w czasach, w których nikomu nie śniło się o współczesnych, powszechnie dostępnych tabletkach na niemal każdą przypadłość? Wrocławscy farmaceuci i biotechnolodzy we współpracy z historykami przeanalizują dawne receptury staropolskich medykamentów.

Leki z dawnej apteki

Czy specyfiki polecane w Rzeczpospolitej od XIV do XVIII wieku pacjentom skarżącym się na popularne dolegliwości mogły im rzeczywiście pomóc? Zespół ekspertów z różnych dziedzin pod kierunkiem dra Jakuba Węglorza z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymał grant w wysokości ponad 1,5 mln zł na szczegółowe badania w tym zakresie.

Ekspertyzy na podstawie źródeł historycznych, prywatnych notatek, pamiętników, listów, medycznych kompendiów i receptariuszy będą finansowane z programu „Sonata Bis” Narodowego Centrum Nauki. Współcześni badacze mają nie tylko zrekonstruować dawne medykamenty, ale także sprawdzić ich rzeczywiste działanie.

Humory, czyli pradawne źródła wszelkich chorób

Kierujący badaniami dr Węglorz od lat pasjonuje się zagadnieniami związanymi ze staropolską medycyną. Jest jednym ze współautorów opracowania pt. „Leki roślinne w epoce staropolskiej”. Zgodnie z regułami obowiązującymi w sztuce uzdrawiania z przełomu XVII i XVIII wieku choroby pojawiały się w organizmie wtedy, gdy następował nadmiar lub niedobór którejś z czterech substancji (humorów), nawiązujących do 4 żywiołów różniących się wilgotnością i temperaturą:

  • ZIEMI: wilgotnej, ciepłej i czerwonej krwi powstającej w sercu,
  • WODY: wilgotnej, zimnej, białej flegmy wydzielanej przez mózg,
  • OGNIA: suchej, ciepłej żółci powstałej w wątrobie,
  • POWIETRZA: suchej i zimnej czarnej żółci produkowanej przez śledzionę.

Większość leków opisywanych w dawnych poradnikach medycznych miała na celu regulację humorów i doprowadzenie przez to do równowagi organizmu. Interdyscyplinarny zespół naukowców przeanalizuje dokładny skład specyfików polecanych nawet 400 lat temu i ustali, czy ich działanie mogło komukolwiek pomóc.

Zrzut ekranu 2018-04-09 o 14.57.07
fot. Shutterstock/blasty.pl
źródło: Leki roślinne w epoce staropolskiej, PAP Nauka w Polsce/Uniwersytet Wrocławski

___

zdrowie.radiozet.pl/π