Farmaceuta może odmówić sprzedania leku na kaszel! Dlaczego?

Redakcja
03.07.2015 15:48
Farmaceuta może odmówić sprzedania leku na kaszel! Dlaczego?
fot. Leki na kaszel z kodeiną, pseudoefedryną mniej dostępne

Od 1 lipca 2015 roku farmaceuta może odmówić sprzedaży leku zawierającego kodeinę, pseudoefedrynę lub dekstrometorfan. Te substancje mają działanie silnie uzależniające i odurzające. Ich przedawkowanie może przyczynić się nawet do śmierci. A najdziemy je w popularnych lekach na kaszel!

Dlaczego syrop na kaszel uzależnia?

Leki z kodeiną, pseudoefedryną lub dekstrometorfan przyjmowane w większych ilościach działają jak narkotyk. Obecnie farmaceuta może wydać lek, w którym występują te substancje jedynie osobie pełnoletniej. Przepisy dotyczą także sprzedaży wysyłkowej. Nowe rozporządzenie powstało między innymi w odpowiedzi na poszerzające się zjawisko stosowania leków przez odurzającą się młodzież.

Kodeina, pseudoefedryna i dekstrometorfan są substancjami działającymi podobnie do opium. Stosowane zgodnie z zaleceniem na ulotce mają działanie przeciwbólowe, wykrztuśne i przeciwzapalne. Jednak ich przedawkowanie sprawia, że stają się substancjami psychoaktywnymi. Powodują uzależnienie fizyczne i psychiczne. Leki z tymi substancjami były dotychczas dostępne nie tylko w aptekach, lecz także w sklepach spożywczych czy stacjach benzynowych. Stały się łatwo dostępnym środkiem psychotropowym.

Kodeina alternatywą morfiny

Kodeina to substancja zaliczana do grupy opioidów. Ma działanie podobne do morfiny, wywiera silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Wystarczy kilka lub kilkanaście dni, by uzależnić się psychicznie od leku zawierającego kodeinę. Odstawienie leku po długotrwałym stosowaniu może wywołać objawy zespołu abstynenckiego, takie jak rozdrażnienie czy silna potrzeba spożycia substancji uzależniającej.  

Stosuje się ją w lekach przeciwbólowych i przeciwkaszlowych. Jej nadmierne spożycie powoduje otępienie, zawroty głowy, wyciszenie, spowolnienie oddychania, apatię. Kodeina jest bardzo niebezpieczna, ponieważ duże przedawkowanie grozi poważnymi zaburzeniami pracy mózgu, takimi jak zaniki świadomości czy dezorientacja. W większych dawkach sprawia, że człowiek nie odczuwa bólu i głodu. Wywołuje euforię i błogą apatię, wprowadza w stan niewrażliwości i spowalnia pracę żołądka oraz jelit.

Młodzież często ją stosuje jako alternatywę morfiny, co jest bardzo niebezpieczne. Nadużywanie kodeiny może spowodować nieodwracalne skutki w organizmie.

Substancję możemy znaleźć w popularnych tabletkach na kaszel "Thicodin" i "Acodin", syropie "Pini" czy tabletkach musujących "Efferalgan".

Pseudoefedryna wywołuje drżenie mięśni

Pseudoefedryna to pochodna efedryny, powszechnie stosowana w zapaleniach górnych dróg oddechowych. Rozszerza oskrzela, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i oczyszcza zatoki. Poprawia sprawność narządu słucha, działa pomocnie przy zwalczaniu nietrzymania moczu. Pseudoefedrynę można stosować nie dłużej niż 5 dni.

Jej przedawkowanie może mieć negatywne skutki uboczne przypominające objawy choroby Parkinsona. Pseudoefedryna podnosi ciśnienie, przyspiesza czynność serca, może także długotrwale zatrzymać mocz u mężczyzn. Jej częste stosowanie wywołuje wysypkę, świąd, drżenie mięśni, pobudzenie i nudności. Co więcej, rozszerza źrenice i powoduje sinienie palców i stóp.

Pseudoefedrynę zawiera bardzo dużo popularnych leków bez recepty. Są to na przykład: Acatar, Acatar Zatoki, Aspirin Complex, Claritine, Cirrus, Grypostop, Grypolek, Gripex Noc, Ibum Extra, Ibuprom Zatoki, Modafen, Nurofen czy Sudafen i Zytec D.

Dekstrometorfan powoduje śpiączkę

Substancja jest pochodną morfiny o działaniu przeciwkaszlowym. Wprowadzono ją do medycyny jako zamiennik kodeiny. Szybko stała się jednak popularnym środkiem psychoaktywnym, powodującym zatrucia.

Dekstrometorfan stosuje się w zapaleniu gardła, oskrzeli i krtani. Wywołuje podwyższenie progu wrażliwości ośrodka oddechowego w rdzeniu przedłużonym. Jego nadmierne stosowanie powoduje dezorientację, senność, wymioty, zawroty głowi i biegunkę. Jest bardzo niebezpieczną substancją, ponieważ przedawkowanie może wywołać drgawki i śpiączkę.

Dekstrometorfan możemy znaleźć w Acodinie, Mucotussinie, Robitussinie Junior czy TussiDrillu. Występuje także w popularnych lekach TussiDrill i Vicks MedDex.