Lekarze POZ będą trafiać na oddziały zakaźne z COVID-19. Zabraknie lekarzy w przychodniach?

13.10.2020 14:34
Lekarze POZ kierowani do szpitali zakaźnych
fot. Shutterstock

Będzie coraz trudniej o kontakt z lekarzem rodzinnym. Powód? Medycy na co dzień pracujący w przychodniach mają być kierowani do pracy na oddziałach zakaźnych. Wydanie takich decyzji zapowiada między innymi wojewoda warmińsko-mazurski.

Jak ustaliło Radio ZET, na przykład jedna z przychodni w Ostródzie musi skierować do szpitala dwóch z czterech lekarzy POZ. Rzecznik wojewody mówi, że decyzje mają związek z coraz większą liczbą chorych na COVID-19.

W ostródzkiej przychodni pojawiła się kartka z informacją: „Decyzją wojewody nasz personel został uszczuplony. W związku z tym nie będziemy w stanie zrealizować tylu porad lekarskich co do tej pory”. Reporter Radia ZET rozmawiał z szefową placówki Dorotą Jung. Jak mówi, jej zespół zostanie na mocy tej decyzji okrojony o połowę. Jeden z lekarzy już został wysłany do oddziału zakaźnego w pobliskim szpitalu, a drugi decyzję o tym ma otrzymać lada dzień. „To oznacza, że w dwie osoby będziemy musieli obsługiwać wszystkie wizyty stacjonarne, a także teleporady”, usłyszeliśmy w przychodni. Podobne dyspozycje otrzymały inne przychodnie w mieście. W niektórych sytuacjach na oddział ma trafić lekarz rodzinny, który na co dzień pracuje z rezydentką. A to oznacza, że nie będzie ona mogła wykonywać wielu czynności medycznych. Inny lekarz usłyszał, że teleporad będzie mógł udzielać… zdalnie, po dyżurze na oddziale zakaźnym.

Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej mają zastępować pracowników oddziałów zakaźnych do czasu ich wyzdrowienia albo zakończenia kwarantanny. A te zdarzają się coraz częściej, dlatego wojewoda uznał, że musi w jakiś sposób uzupełnić kadrę. „Wzrasta liczba personelu na kwarantannie, wśród nich są także osoby zakażone, stąd istnieje potrzeba, by wraz ze zwiększeniem bazy łóżkowej poszerzyć także kadrę. Dlatego do pracy w szpitalach zajmujących się osobami z COVID-19 kierowani są lekarze POZ”, mówi Radiu ZET rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek. Dyrektorzy przychodni, w trosce o swoich pacjentów, planują odwoływać się od decyzji o skierowaniu lekarzy na oddziały zakaźne.