Wrocław: Rewolucyjna metoda leczenia skoliozy

Monika Piorun
07.12.2016 15:02
Wrocław: Rewolucyjna metoda leczenia skoliozy
fot. Wrocław: Rewolucyjna metoda leczenia skoliozy wśród dzieci

Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu rozpoczynają leczenie ciężkich skrzywień kręgosłupa innowacyjną metodą, która w ciągu kilku minut pozwala osiągnąć efekty porównywalne do wielu skomplikowanych operacji. Wystarczą do tego tylko tytanowe pręty sterowane za pomocą pilota.

Wygląda na to, że czeka nas kolejny medyczny przełom w polskiej służbie zdrowia.

9 grudnia prof. Szymon Dragan wraz z doktorem Wiktorem Urbańskim przeprowadzą nowatorski zabieg u ośmioletniej Hani - pierwszej Polki, w której kręgosłup zostaną wszczepione specjalne druty z tytanu.

Ich długość będzie można regulować za pomocą pilota, co wyklucza konieczność wielu operacji, na jakie narażone były niepełnoletnie osoby cierpiące na poważne skrzywienie kręgosłupa (w tym skoliozę).

Korygowanie wad postawy ma ogromne znaczenie na etapie dorastania, ale do tej pory w niektórych przypadkach wiązało się z koniecznością przeprowadzania wielu poważnych zabiegów.

Nowoczesne leczenie skoliozy? Wystarczy tytanowy drut i... pilot

Dzięki technologii, która z powodzeniem stosowana jest już m.in. w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, tytanowe pręty (o wartości 50 tys. zł za sztukę) będzie można przymocować do wybranego odcinka kręgosłupa i zdalnie nimi sterować.

Zobacz także

Wystarczy do tego tylko silny magnes i specjalny pilot, który umożliwia zmianę długości drutów nawet do 5 cm, co ma ogromne znaczenie dla dzieci na etapie dorastania, kiedy ich ciało podlega ciągłym zmianom.

Cały zabieg może być wykonywany w ciągu kilku minut w zwykłej poradni zajmującej się leczeniem schorzeń kręgosłupa i wad postawy. 

W ramach kontraktu z NFZ Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu we Wrocławiu udało się zakupić zaledwie kilka prętów, z których skorzysta kilkoro najmłodszych pacjentów. Pierwszą z nich będzie ośmioletnia Hania.

Jeśli operacje się powiodą, nowa metoda leczenia skoliozy będzie mogła pomóc wielu niepełnoletnim pacjentom.

Trzymacie kciuki?

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π