Rząd będzie sprowadzać lekarzy ze Wschodu: wypełnią braki kadrowe?

Monika Piorun
18.10.2017 15:20
Rząd będzie sprowadzać lekarzy ze Wschodu: wypełnią braki kadrowe?
fot. pixaby.com/Wikimedia Commons

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić nowe przepisy ułatwiające zatrudnianie medyków zza naszej wschodniej granicy - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Zmiany w prawie miałyby doprowadzić do uzupełnienia personelu, którego stale brakuje w polskich szpitalach. 

Lekarze spoza Unii Europejskiej (głównie z Ukrainy czy Białorusi) mogliby wypełnić luki kadrowe w wielu polskich szpitalach. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia chcieliby im przyznać ograniczone prawo do wykonywania zawodu w wyznaczonym miejscu pracy, bez konieczności uzupełniania różnic w wykształceniu. Teraz utrudnia to wymóg nostryfikacji dyplomu i zdawania specjalnych egzaminów uprawniających do leczenia pacjentów na terenie krajów należących do UE. 

Lekarzy, którzy wyjechali na Zachód, zastąpią medycy ze Wschodu?

Sceptyczne wobec takiego rozwiązania są m.in. władze ukraińskie, które obawiają się, że mogłoby to doprowadzić do podobnej sytuacji, jaka miała miejsce w Polsce od czasu wejścia do Unii Europejskiej. Z naszego kraju wyemigrowało od tego momentu już ponad 8 tys. lekarzy. Tendencja ta przyczyniła się do tego, że obecnie na tysiąc mieszkańców przypada u nas połowę mniej lekarzy niż w UE. Średnia europejska wynosi 4 lekarzy na tysiąc mieszkańców - w Polsce jest ich połowę mniej - 2,3 na 1 tys. osób.

Brakom kadrowym w polskich szpitalach nie zapobiegło nawet wprowadzenie zwiększonych limitów przyjęć na studia medyczne. Absolwenci po zakończeniu nauki wolą rozpocząć praktykę lekarską za granicą niż godzić się na warunki pracy, które oferowane są im w państwowych szpitalach.

Komu opłaca się pracować w polskich szpitalach?

Sporym problemem są także stawki wynagrodzeń, na jakie mogą w Polsce liczyć reprezentanci zawodów medycznych. Pensje lekarzy np. w Niemczech lub w krajach skandynawskich są sporo wyższe, dlatego większość specjalistów ze Wschodu woli emigrować za pracą do państw, w których mogą liczyć na wyższe zarobki. Średnia pensja lekarza na Ukrainie wynosi z kolei ok. 1265 zł (według danych GUS z sierpnia 2017 roku) - w Polsce mogliby zarobić więcej.

Na razie nie są znane dalsze szczegóły dotyczące wprowadzenia nowych przepisów w życie.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że lekarze ze Wschodu mogliby uzupełnić braki kadrowe w polskich szpitalach?

Liczba głosów:

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/DGP/π