Lek ratujący życie dzieci z alergią niedostępny w aptekach – donosi „Gazeta Wyborcza”

17.08.2018 09:27
Ampułko-strzykawka z adrenaliną
fot. Shutterstock

Lek, który ratuje życie dzieciom w przypadku wstrząsu anafilaktycznego, EpiPen Junior, od miesiąca jest niedostępny w aptekach – donosi „Gazeta Wyborcza”. Ministerstwo zdrowia bagatelizuje sytuację, zalecając stosowanie zamienników… tylko że one nie mogą być stosowane u małych dzieci.

EpiPen Junior to automatyczny zastrzyk adrenaliny dla dzieci, który stosowany jest w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Nie trzeba odmierzać dawki, igła sama się wysuwa, zastrzyk podaje się przez ubranie. Nie jest tani – kosztuje 250 zł – i nie jest refundowany.

Jednak to lek, który ratuje życie osobom, które są alergikami. W wyniku kontaktu z alergenem może u nich pojawić się ostra reakcja organizmu, w skrajnych przypadkach prowadząca do drgawek, obrzęku błony śluzowej krtani. Chory zaczyna się dusić, w ciągu kilku minut w jego mózgu może dojść do nieodwracalnych zmian spowodowanych niedotleniem i – jeśli nie otrzyma szybko pomocy – może umrzeć.

Dowiedz się więcej: Wstrząs anafilaktyczny może być przyczyną śmierci. Czym jest anafilaksja?

Ampułko-strzykawka z epinefryną (adrenalina, czyli substancja pobudzająca układ współczulny), szybko podana, ratuje życie. Co roku w Polsce z powodu wstrząsu anafilaktycznego umiera kilkadziesiąt osób – najczęściej nieświadomych występującej u nich alergii. Jednak bardzo wiele osób – świadomych swej choroby – nosi ten lek zawsze przy sobie.

Niestety obecnie jeden z tych leków został wycofany z aptek i nie ma go w sprzedaży od ponad miesiąca. „Gazeta Wyborcza” napisała w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia, w odpowiedzi otrzymała pismo od Wioletty Olszewskiej, naczelniczki wydziału promocji i internetu w Biurze Prasy i Promocji MZ. Wynika z niego, że EpiPen Junior jest tylko „chwilowo” niedostępny i że alergicy mogą stosować zamienniki, takie jak Adrenalina WZF i Adrenalina WZF 0,1 proc.

Sęk w tym, że – jak tłumaczy dr Ewa Szyguła-Kotala, pediatra i alergolog z Chorzowskiego Centrum Pediatrii – wymienione ampułko-strzykawki mogą być tylko stosowane u osób dorosłych i starszych dzieci, a małym dzieciom trzeba odmierzać do osobnej strzykawki mniejszą dawkę. Poza tym EpiPen Junior nie wymaga przechowywania w lodówce, a wymienione przez resort zdrowia leki niestety tak.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: Gazeta Wyborcza, 17.08.2018
-------------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/mk