Lek na trądzik nowym remedium na stwardnienie rozsiane?

Monika Piorun
19.06.2017 17:50
Lek na trądzik nowym remedium na stwardnienie rozsiane?
fot. East News

Minocyklina - popularny antybiotyk stosowany w leczeniu trądziku młodzieńczego wykazuje zaskakująco pozytywne efekty w terapii pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane - ogłosili naukowcy z Kanady. 

Znany od ponad pół wieku i stosunkowo tani preparat polecany nastolatkom mającym problemy z uporczywymi pryszczami spowalnia rozwój stwardnienia rozsianego i może być co najmniej równie skuteczny, co środki stosowane w leczeniu tej choroby do tej pory.

Zaskakujące doniesienia kanadyjskich uczonych pojawiły się na łamach prestiżowego czasopisma "New England Journal of Medicine". Eksperci z Uniwersytetu Calgary oraz Cumming School of Medicine potwierdzili je podczas wieloetapowych badań klinicznych, w których uczestniczyło 142 pacjentów z 12 rejonów Kanady. 

Badanych (w wieku od 18 do 60 lat) podzielono na dwie grupy - jednym podawano dwa razy dziennie po 100 miligramów minocykliny a reszta otrzymała placebo. Efekty okazały się na tyle zaskakujące, że lekarze ogłosili, że do tej pory nie było równie skutecznego doustnego leku przeciwko SM, który dawałby tak dobre rezultaty na wczesnym stadium choroby.

Choć już kilkanaście lat temu zauważono, że minocyklina może działać korzystnie na komórki nerwowe, nerki oraz dawać pozytywne efekty w leczeniu cukrzycy, to jednak dopiero ostatnie doniesienia Kanadyjczyków potwierdziły, że lek ten może być skuteczny także do leczenia pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane.

Leczenie preparatami dostępnymi do tej pory na SM było niezwykle kosztowne - ich ceny wahają się na poziomie setek tysięcy dolarów rocznie. Wykorzystanie do tego celu popularnego środka przeciwtrądzikowego mogłoby znacznie obniżyć koszty terapii osób cierpiących na tę chorobę. W Polsce żyje z nią około 45 tys. pacjentów.

Zobacz także

źródło: Science Daily

____

zdrowie.radiozet.pl/π