Interferon w inhalacjach blokuje rozwój COVID-19

21.07.2020 11:05
Inhalator z interferonem
fot. Shutterstock

Interferon beta, podawany bezpośrednio do płuc, powstrzymuje rozwój COVID-19 - przekonują brytyjscy naukowcy. I pokazują dowody. 

Interferon beta może zostać oficjalnym lekiem na koronawirusa. Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o tym, że niedobór odpowiedzi interferonu typu I może odpowiadać za ciężki rozwój COVID-19. Interferon beta, podawany za pomocą inhalatora, blokuje rozwój choroby - wynika z wstępnych badań.

Lek na koronawirusa w inhalatorze?

Interferon beta, testowany w badaniach klinicznych pod roboczą nazwą SNG001, daje obiecujące wyniki w powstrzymywaniu COVID-19 - poinformowała agencja informacyjna Reuters.

Nowa terapia, zastosowana u 100 pacjentów z dziewięciu szpitali w Wielkiej Brytanii, skróciła czas hospitalizacji z dziewięciu do sześciu dni, zmniejszając ryzyko pobytu na oddziale intensywnej terapii aż o 79 procent.

- Nasze leczenie, polegające na podawaniu wysokich lokalnych stężeń interferonu beta, naturalnie występującego białka przeciwwirusowego, przywraca zdolność płuc do neutralizacji wirusa - powiedział prof. Stephen Holgate z Uniwersytetu w Southampton, który jest również współzałożycielem Synairgen - firmy produkującej nowy lek.

Badania nie zostały jeszcze oficjalnie opublikowane w żadnym naukowym czasopiśmie. Wymagają weryfikacji. Naukowcy mają nadzieję, że jeśli wyniki się powtórzą, to inhalator będzie można zastosować "na każdą mutację wirusa lub zakażenie innym wirusem układu oddechowego, takim jak RSV czy grypa".

Interferon beta a COVID-19

To nie pierwsze doniesienia na temat skuteczności interferonu beta w leczeniu COVID-19. W maju naukowcy z Chin poinformowali, że skojarzona terapia interferonem beta-1b, lopinawirem-rytonawirem i rybawiryną w leczeniu pacjentów z COVID-19 przynosi lepsze efekty niż terapia bez interferonu.

Terapia skojarzona skróciła średni czas pobytu w szpitalu z 12 dni w grupie kontrolnej do siedmiu w grupie z interferonem.

Interferon beta to białko produkowane w odpowiedzi na obecność patogenu w organizmie. W postaci zastrzyków lek wykorzystywany jest głównie w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM).

To cię może zainteresować:

Źródło: PAP, dailymail.co.uk