Zamknij

Przez tabletkę na odchudzanie zmarło 500 osób. Jest wyrok dla producenta

02.04.2021 14:00
East News/ UIG Medical Science
fot. East News/ UIG Medical Science

Znana pigułka na odchudzanie, która wykorzystywana była też w leczeniu cukrzycy, przyczyniła się do śmierci kilkuset osób. Francuski sąd uznał producenta leku za winnego ''nieumyślnego spowodowania śmierci''. To jeden z większych skandali farmaceutycznych na świecie. 

Sąd w Paryżu uznał firmę farmaceutyczną Servier winną w sprawie wprowadzenia na rynek leku na cukrzycę oraz odchudzanie Mediator.

Francuski sąd stwierdził, że Servier jest odpowiedzialny za ''nieumyślne spowodowanie śmierci'' wielu osób, które stosowały ten lek. 

Servier został również uznany za winnego ''poważnego oszustwa''. Firmie zarzucano, że pozwoliła na przepisywanie leku Mediator na odchudzanie, mimo istniejącego ryzyka. Servier został oskarżony o celowe ignorowanie ostrzeżeń i tuszowanie efektów oddziaływania pigułki na pacjentów.

Proces rozpoczął się we wrześniu 2019 roku i trwał do lipca 2020, wzięło w nim udział blisko 400 prawników i 6,5 tys. oskarżycieli.

Były wicedyrektor firmy, Jean-Philippe Seta, otrzymał wyrok czterech lat więzienia w zawieszeniu. Sędziowie ukarali firmę grzywną w wysokości 2.7 mln euro. Francuska Agencja Leków (ANSM) otrzymała karę grzywny w wysokości 303 tys. euro.

Mediator miał odchudzać, a prowadził do chorób serca

Lek Mediator, którego producentem była firma Servier został wycofany z obrotu w 2009 roku, ale wcześniej był stosowany przez 30 lat. Chociaż Mediator był początkowo znany jako lek na cukrzycę, to był również przepisywany pacjentom jako lek tłumiący apetyt.

Mediator został wycofany z rynku z powodu obaw dotyczących ryzyka wystąpienia chorób serca, jednak producent zrobił to dopiero wtedy, gdy ujawniono przypadki chorób serca powiązane z zażywaniem leku.

Przynajmniej 500 osób zmarło we Francji w wyniku problemów z zastawkami z powodu aktywnego składnika leku - poinformowało francuskie Ministerstwo Zdrowia. Podejrzewa się również, że lek odegrał rolę w przypadku śmierci nawet 2 tys. osób.

Źródło: mgr.farm