Legalna marihuana w USA? Kolejne stany zadecydowały o zmianie prawa

Monika Piorun
10.11.2016 13:19
Legalna marihuana w USA? Kolejne stany zadecydowały o zmianie prawa
fot. Legalna marihuana w USA? Podczas wyborów 4 stany zdecydowały o zmianach

Kalifornia, Nevada, Maine i Massachusetts kończą z prohibicją dotyczącą rekreacyjnej marihuany. Nowe prawo zezwala na sięganie po nią po ukończeniu 21. roku życia.

Choć cały świat żyje informacją o zwycięstwie Donalda Trumpa w walce o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, to jednak podczas wyborów Amerykanie mieli okazję zdecydować nie tylko o tym, kto będzie ich nowym przywódcą. Aż w pięciu stanach trwało referendum dotyczące legalizacji marihuany. 

Zgodę na zmiany w prawie w zakresie dostępu do rekreacyjnej marihuany dla osób dorosłych (powyżej 21 lat) wyrazili mieszkańcy Kalifornii, Nevady, stanu Maine oraz Massachusetts, którzy zdecydowali się na te same regulacje, które wprowadzono już na Alasce, Kolorado oraz w stanie Waszyngton. 

Podobnych przepisów nie uda się jednak wprowadzić w życie w Arizonie, której obywatele wyrazili sprzeciw wobec propozycji złagodzenia przepisów w tej kwestii. Za legalizacją medycznej marihuany opowiedzieli się zaś mieszkańcy Florydy i Dakoty Północnej.

Trawka po amerykańsku

marihuana_usa
fot. East News

Według nowego prawa (określanego skrótem: AUMA) pełnoletni rezydenci poszczególnych stanów będą mieć prawo do hodowania na terenie prywatnym sześciu roślin, jeśli tylko uprawa nie zostanie wystawiona na widok publiczny i będzie niewidoczna dla osób postronnych.

Przy sobie będzie można posiadać jedną uncję marihuany (28 g) a na terenie własnego gospodarstwa domowego - 10 uncji (ok. 280 g).

W licencjonowanych sklepach marihuana będzie dostępna jednak dopiero od 2018 roku. Jej sprzedaż zostanie opodatkowana 3,75% akcyzą.

Zobacz także

Zwolennicy legalizacji marihuany ogłosili, że to ich największe zwycięstwo od 2012 roku, od kiedy udało się im wprowadzić podobne zmiany w stanie Kolorado i Waszyngton.

55,5% wyborców z Kalifornii poparło zmiany w prawie umożliwiające dostęp do rekreacyjnej marihuany. 44,4% głosujących było przeciw tym przepisom.

Legalizacja medycznej marihuany została tam wprowadzona już w 1996 roku. Dopiero 20 lat później uzyskano wystarczające poparcie w sprawie możliwości posiadania marihuany na własny użytek. 

Zobacz także

W stanie Maine 50,4% wyborców było za nowymi przepisami w sprawie marihuany, a 49,6% przeciw. Po 21. roku życia będzie można posiadać przy sobie po 70 g marihuany (2,5 uncji), a na obrót komercyjną marihuaną zostanie wprowadzona 10% akcyza.

W Massachusetts, pomimo silnego sprzeciwu liderów religijnych, legalizację poparło 53,4% wyborców, a 46,5% było przeciw.

Mieszkańcy Nevady już 16 lat temu (w 2000 roku) poparli dostęp do medycznej marihuany. 8 listopada 2016 za legalizacją marihuany rekreacyjnej opowiedziało się 53,8% wyborców.

Zobacz także

Przez 1,5 roku z możliwości jej dystrybucji będą mogli korzystać wyłącznie właściciele medycznych punktów sprzedaży, zaś pozostali obywatele będą mogli uprawiać na własny użytek maksymalnie do 6 roślin.

Dzięki zmianom w prawie wartość rynku marihuany w Stanach Zjednoczonych szacowana jest na około 22 miliardy dolarów.

Legalna marihuana? Co na to Trump?

YES
fot. East News

Marihuana medyczna w USA jest już legalna w 25 stanach. Ponad 60% Amerykanów popiera posiadanie tej rośliny na własny użytek. W ciągu ostatnich dwóch dekad statystyki te wzrosły już niemal dwukrotnie.

Nowo wybrany prezydent - Donald Trump - nie pozostaje obojętny na tę kwestię. Od lat słynie z niezwykle kontrowersyjnych opinii na temat dostępu do narkotyków.

Zobacz także

Już na początku lat 90. na łamach Washington Post wyznał, że Stany Zjednoczone powinny zalegalizować wszystkie narkotyki i odebrać kartelom doskonałe źródło nielegalnych zarobków.

Zysk z legalnej sprzedaży tego typu używek mógłby według niego zostać przeznaczony na cele edukacyjne lub opiekę medyczną obywateli.

Wielokrotnie Trump wyrażał też swoje poparcie dla legalizacji medycznej marihuany, ale wprowadzanie w życie wszystkich kwestii prawnych pozostawia decyzjom władz stanowych.

Zagłosuj

Czy popierasz legalizację marihuany?

Liczba głosów:

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π