Nie mówi, ale rozbawia do łez. Niemy komik wygrał brytyjski "Mam Talent"

Monika Piorun
04.06.2018 17:30
Lee Ridley, Lost Voice Guy, Niemy komik wygrał brytyjski "Mam Talent", porażenie mózgowe
fot. facebook.com/Lost Voice Guy

Mózgowe porażenie dziecięce odebrało mu możliwość normalnego komunikowania się z otoczeniem. Lee Ridley, znany jako Lost Voice Guy, do kontaktu ze światem używa specjalnego urządzenia o nazwie Lightwriter. Wyjątkowy komik, który... nie mówi, zachwycił Brytyjczyków i został zwycięzcą ostatniej edycji kultowego programu "Britain's Got Talent". Na czym polega przypadłość, z którą musi radzić sobie około 17 milionów ludzi na całym świecie?

Naprawdę nazywa się Lee Ridley. Ma 37 lat i pochodzi z Newcastle Upon Tyne. Na scenie używa pseudonimu "Lost Voice Man". Mimo że nie może mówić, jego specjalnością jest... rozśmieszanie publiczności. Mózgowe porażenie dziecięce spowodowało, że nie może porozumiewać się w taki sposób, jak zdrowi ludzie. Korzysta więc ze specjalnego syntezatora mowy, który odczytuje tekst napisany w edytorze tekstu. Choroba nie przeszkodziła mu w zdobywaniu wykształcenia (jest dyplomowanym dziennikarzem, który pracował m.in. dla lokalnych oddziałów BBC oraz gazet "Sunday Sun" i "Evening Chronicle"). Dziś utrzymuje się jednak głównie z występów scenicznych. Jest pełnoetatowym komikiem. 

Lee Ridley: Komik, który nie mówi, ale potrafi rozśmieszyć publiczność

– Nie mówię i utykam. Nie oznacza to, że łatwo mnie złapać, tylko... po prostu lepiej nie utknąć ze mną na schodach, jeśli jest pożar – zdradza "niemy komik". Sam mówi o sobie, że jest pisarzem (uwielbia pisać komedie), dziennikarzem, komikiem i zwykłym internetowym geekiem z Newcastle Upone Tyne.

W finale brytyjskiej wersji programu "Mam talent" Lee Ridley pokonał 10 uczestników. W nagrodę otrzyma 250 tys. funtów. Będzie też mógł wystąpić podczas gali Royal Variety Performance przed honorowymi gośćmi wydarzenia – członkami brytyjskiej rodziny królewskiej. Zwycięzca przyznaje, że trudno mu uwierzyć, że udało się mu pokonać konkurencję i doznać takiego zaszczytu.

– Byłem niepełnosprawny zanim zostałem popularny – koszulkę z takim napisem Lee Ridley założył podczas finałowego odcinka "Britain's Got Talent". Zobaczcie, jak Lost Voice Man poradził sobie podczas ostatniego występu!

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Mózgowe porażenie dziecięce – najczęstsza przyczyna zaburzeń ruchu lub mowy

Zdarza się nieco ponad 2 razy na tysiąc urodzeń. Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) znane jest już od czasów Hipokratesa, który opisał objawy choroby w V wieku przed naszą erą. Obszerne badania nad tym zjawiskiem rozpoczęto jednak o wiele później. W XIX wieku zajął się tym tematem angielski chirurg John William Little (inna nazwa tej przypadłości to choroba Little'a). Najczęstszą przyczyną zaburzeń prowadzących do upośledzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej są nieprawidłowości w rozwoju mózgu, które zachodzą jeszcze na etapie prenatalnym. Ich występowaniu sprzyjają m.in. niektóre infekcje przebyte podczas ciąży (różyczka, toksoplazmoza), różnego typu urazy głowy lub ekspozycja na metylortęć. Uznaje się, że około 2 proc. przypadków wynika z uwarunkowań genetycznych. Współcześnie za najskuteczniejszą metodę leczenia uważa się wykorzystywanie komórek macierzystych.

Szacuje się, że z mózgowym porażeniem dziecięcym musi sobie radzić około 17 milionów ludzi na całym świecie. Część z nich jeździ na wózkach inwalidzkich lub ma wyraźne problemy z poruszaniem się, ma uszkodzony słuch, nie może się normalnie porozumiewać bądź cierpi z innego powodu. Zwykle uwięzieni są we własnych ciałach. Mimo pełnej sprawności intelektualnej nie są w stanie mieć pełnej kontroli nad swoim organizmem.

Zrzut ekranu 2018-06-04 o 17.00.31
fot. Facebook.com/#17 milionów

Mózgowe porażenie dziecięce (w zależności od objawów) może przybierać różne postaci:

  • porażenie połowiczne (hemiplegia) – osłabiające mięśnie po jednej stronie ciała,
  • porażenie obustronne kurczowe – uszkadzające kończyny dolne,
  • obustronne porażenie połowiczne – powodujące m.in. niedowład kończyn,
  • porażenie czterokończynowe – obejmujące m.in. głowę, tułów oraz kończyny,
  • postać pozapiramidową – której może towarzyszyć niedowład słuchu,
  • postać móżdżkową (ataksję) – najrzadziej diagnozowaną, której towarzyszą problemy z koordynacją ruchową. 

Zobaczcie, co ma do powiedzenia o sobie Lee Ridley!

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: lostvoiceguy.com/BBC

_______

zdrowie.radiozet.pl/π