Zamknij

Tym się leczy COVID-19 w Korei Północnej. Bez szans, by zadziałało

30.05.2022 11:31
Leczenie COVID-19 w Korei Północnej
fot. AP/Associated Press/East News

Po dwóch latach światowej pandemii koronawirusa Korea Północna ogłosiła niedawno oficjalnie pierwszą falę COVID-19 i podjęła działania, by ograniczyć gwałtownie rosnącą w tym kraju liczbę zachorowań. Reżim próbuje zapanować nad epidemią m.in. za pomocą… herbatek ziołowych i wody z solą.

Po dwóch latach zaprzeczania, że koronawirus dotarł do Korei Północnej, władze tego kraju stanęły w obliczu gwałtownego wzrostu liczby zachorowań na COVID-19. Reżim już raz odmówił pomocy oferowanej przez WHO w zakresie szczepienia swoich obywateli. Obecnie, gdy liczba przypadków „gorączki”, jak w Korei Północnej określa się zakażenia koronawirusem, szybko rośnie, władze w Pjongjangu zalecają obywatelom tradycyjne metody leczenia – donosi BBC.

Leczenie COVID-19 w Korei Północnej

Dla tych, którzy nie są poważnie chorzy, gazeta partii rządzącej „Rodong Simnun” zaleciła kilka środków zaradczych, w tym herbatkę z imbiru lub wiciokrzewu oraz napój z liści wierzby. Jak zauważa BBC, herbatki mogą łagodzić niektóre objawy COVID-19, ale nie zapobiegają rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Władze zalecają też obywatelom płukanie ust wodą solą – prasa w Pjongjangu donosi, że „tysiące ton soli” wysłano do produkcji „roztworu antyseptycznego”. Niektóre badania naukowe sugerują, że płukanie gardła wodą z solą pomaga w łagodzeniu objawów przeziębienia. Nie ma jednak dowodów na to, że spowalniają one rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2.

Północnokoreańska telewizja państwowa zaleca także zakażonym osobom stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, takich jak ibuprofen, oraz antybiotyków, w tym amoksycyliny. Środki przeciwgorączkowe (ibuprofen, paracetamol) rzeczywiście mogą obniżyć temperaturę ciała i złagodzić objawy, takie jak ból głowy lub gardła – takie leczenie nie niszczy jednak koronawirusa ani nie zapobiega jego rozprzestrzenianiu się. Co więcej, w leczeniu infekcji wirusowych nie zaleca się stosowania antybiotyków, którymi zwalcza się infekcje bakteryjne (niepotrzebne stosowanie antybiotyków grozi rozwojem opornych bakterii).

Jak działa opieka zdrowotna w Korei Północnej?

System opieki zdrowotnej w Korei Północnej jest w założeniu bezpłatny dla wszystkich obywateli. Nie spełnia jednak standardów Światowej Organizacji Zdrowia. Poza Pjongjangiem w placówkach medycznych brakuje personelu, środków leczniczych i sprzętu medycznego. Wielu Koreańczyków z Północy, którzy uciekli do Korei Południowej, mówi, że trzeba płacić za leki i leczenie, a niektóre zabiegi są zarezerwowane dla uprzywilejowanych członków partii rządzącej.

W ubiegłym roku Korea Północna odmówiła przyjęcia trzech milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19 z Chin. Niedawno natomiast Korea Południowa zaoferowała wysłanie na Północ leków, środków medycznych i personelu medycznego, ale nie otrzymała jeszcze odpowiedzi. W obliczu wybuchu epidemii COVID-19, Korea Północna zmobilizowała swoje siły zbrojne, w tym 3000 wojskowego personelu medycznego, do stworzenia 24-godzinnego systemu dostarczania leków z 500 grupami reagowania w celu leczenia zakażonych pacjentów – podały media państwowe.

Źródło: BBC.com / Libertatea.ro