Zamknij

Lekarki, pielęgniarka i wakcynolożka walczące z COVID-19 uhonorowane. Dostały coś niezwykłego

04.08.2021 16:36
Kobiety walczące z COVID-19 mają swoje lalki Barbie
fot. Shutterstock/mat.pras.

Amerykańska firma, producent lalki Barbie, od lat przygotowuje specjalne lalki dla kobiet, które w szczególny sposób mogą inspirować inne kobiety, ale przede wszystkim dziewczynki. W tym roku uhonorowanych zostało sześć kobiet, które szczególnie zasłużyły się w walce z COVID-19.

Amerykańska firma Mattel w serii Barbie Role Models wypuściła na rynek sześć lalek wzorowanych na sześciu kobietach zasłużonych w walce z pandemią koronawirusa. Są to:

  • Sarah Gilbert – brytyjska wakcynolożka z Uniwersytetu Oksfordzkiego, współtwórczyni produkowanej przez firmę AstraZeneca szczepionki przeciw COVID-19
  • Amy O'Sullivan – pielęgniarka z izby przyjęć w szpitalu na Brooklynie w Nowym Jorku, która leczyła pierwszego amerykańskiego pacjenta z COVID-19,
  • Kirby Whitby – australijska lekarka, współtwórczyni fartuchów medycznych wielokrotnego użytku
  • Jacqueline Goes de Jesus – naukowczyni, która kierowała sekwencjonowaniem genomu brazylijskiego wariantu koronawirusa
  • Audrey Cruz – lekarka z Las Vegas, która wraz z innymi azjatycko-amerykańskimi lekarzami walczyła z uprzedzeniami rasowymi
  • Chika Stacy Oriuwa – lekarka z wydziału psychiatrii na Uniwersytecie w Toronto w Kanadzie, która wskazywała na „systemowy rasizm” w służbie zdrowia.
naukowczynie_mattel
fot. Lalki Role Models 2021

Lalki Barbie mają inspirować dziewczynki

Prof. Gilbert, która w grudniu 2020 roku została uhonorowana przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego i tytułem szlacheckim, przyznała, że początkowo czuła się nieco dziwnie z powodu lalki, ale ma nadzieję, że pomoże ona zachęcać dziewczynki do zajęcia się naukami ścisłymi.

- Jestem oddana idei inspirowania kolejnego pokolenie dziewczynek do osiągania sukcesów w naukach ścisłych i mam nadzieję, że te, które zobaczą moją Barbie, zdadzą sobie sprawę, jak istotne są takie zawody, np. kariera wakcynologa, by pomóc światu wokół nas – powiedziała prof. Gilbert.

Seria Barbie Role Models to jedna z kilku podjętych w ostatnich latach przez firmę Mattel inicjatyw w odpowiedzi na zarzuty, że lalki Barbie przedstawiały nierealistyczne wzorce kobiecości. Polki, które dostały od Mattel lalki wzorowane na sobie, to: Martyna Wojciechowska, podróżniczka, Iwona Blecharczyk, zawodowa kierowczyni ciężarówek, a ostatnio Anita Włodarczyk, sportsmenka, medalistka olimpijska.

Źródło: PAP / BBC.com