Lady Gaga opowiedziała księciu Williamowi o swoich problemach psychicznych

Monika Piorun
18.04.2017 14:49
Lady Gaga opowiedziała księciu Williamowi o swoich problemach psychicznych
fot. East News

Cierpiąca na Zespół Stresu Pourazowego (PTSD) piosenkarka za pomocą mediów społecznościowych skontaktowała się z brytyjskim księciem - ambasadorem kampanii "Heads Together", promującej zdrowie psychiczne - i opowiedziała mu o swojej codziennej walce z chorobą. Dlaczego? Najskuteczniejszą terapią w przypadku tego typu schorzeń jest... szczera rozmowa.

Piosenkarka podziękowała pretendentowi do brytyjskiego królewskiego tronu za wsparcie akcji zachęcającej do pokonywania różnego typu zaburzeń nastroju i problemów psychicznych m.in. dzięki aktywności fizycznej, okazywaniu wsparcia chorym poprzez poświęcanie czasu na wspólne rozmowy oraz przełamywaniu barier, które funkcjonują w stosunku do pacjentów cierpiących na choroby psychiczne.

Książę przyznał, że był bardzo poruszony opublikowanym przez piosenkarkę listem otwartym, w którym artystka przyznała się do problemów z własną psychiką i codziennym zmaganiom z pokonywaniem zespołu stresu pourazowego - schorzenia spowodowanego nadmiernym stresem związanym z traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości.

Według niego podzielenie się z tak osobistymi przeżyciami było niezwykłym aktem odwagi, dlatego nie wahał się zapytać o to, jak Lady Gaga się czuje po takim wyznaniu?

- Na początku byłam bardzo zdenerwowana. Bardzo trudno opisać mi, jak to jest budzić się każdego dnia z poczuciem niewymownego smutku i wychodzić w takim nastroju na scenę.

Z chorobami psychicznymi wiąże się poczucie wstydu. Kiedy się z nimi zmagasz, czujesz, że jest coś z Tobą nie tak, jak powinno. 

Wiem, że powinnam doceniać te wszystkie wspaniałe rzeczy, które spotkały mnie w moim życiu, ale nie jest to łatwe, kiedy każdego ranka czujesz potworne zmęczenie, rozpacz, wewnętrzny niepokój i przez napady lęku trzęsiesz się z nerwów tak, że jesteś w stanie normalnie myśleć.

Można radzić sobie z tym jedynie akceptując, że te emocje są częścią naszej własnej osobowości - wyjaśniła piosenkarka.

Warto rozmawiać... o problemach psychicznych

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Książę William wyjawił, że najważniejszą rzeczą, jakiej nauczył się do tej pory na temat zaburzeń psychicznych, jest to, że nie da się pomóc cierpiącym na nie osobom bez zwykłej rozmowy.

Według niego nie ma skuteczniejszej terapii niż okazanie innym odrobiny zrozumienia, by nie bali się, że ich zbyt pochopnie ocenimy i poświęcenie im uwagi podczas wspólnej konwersacji. - To naprawdę ma ogromne znaczenie i może wiele zmienić w życiu pacjentów - przekonywał książę.

- Jeśli pozwolimy, by chorzy zamykali się w sobie i nie wyrazimy chęci, by zrozumieć, jak się na co dzień czują, w konsekwencji ich stan tylko się pogorszy - dodał William.

- Rozmowa może wiele zmienić i dać chorym poczucie, że nie muszą się dalej ukrywać z tym, co im doskwiera. To wszystko zaczyna się w momencie, kiedy zaczynamy opowiadać innym o tym, co tak naprawdę czujemy - potwierdzała Lady Gaga.

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne

- Czas na to, by mówić otwarcie o tego typu problemach. Musimy zacząć traktować zdrowie psychiczne tak samo, jak zdrowie fizyczne. Dbanie o te kwestie powinno być równie ważne, nie możemy się wstydzić naszych uczuć, zwłaszcza przed naszymi bliskimi.

Rozmowa z członkiem rodziny lub kimś, na kim nam zależy może mieć ogromne znaczenie w dochodzeniu do zdrowia - ogłosił książę William.

Lady Gaga przyznała się do tego, że podzielenie się z innymi tym, co jej dolega, było najlepszym rozwiązaniem jej problemów psychicznych. Dla naszego pokolenia niezwykle ważne jest, by dać innym sygnał, że osoby zmagające się z zaburzeniami nastroju czy depresją, nie są same i mają prawo do tego, by czuć się źle i nie być zadowolonym z tego, co się z nimi dzieje.

Książę William zaprosił Lady Gagę, która w październiku ma odwiedzić Wielką Brytanię, na wspólne spotkanie, na którym będą mogli omówić, co mogą dalej robić, by lepiej pomóc osobom zmagającym się z tego typu problemami.

- Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by mówienie o zdrowiu psychicznym stało się zupełnie normalne - wyjaśniła piosenkarka.

Zobacz także

Od 2016 roku książę William wraz z żoną Kate aktywnie wspiera kampanię "Heads Together". Brytyjska para książęca należy do najbardziej znanych ambasadorów zdrowia psychicznego na świecie i bierze udział m.in. w biegach charytatywnych promujących znaczenie aktywności fizycznej w pokonywaniu długotrwałych zaburzeń nastroju.

Do akcji przyłączył się także książę Harry, który dzień przed rozmową brata z Lady Gagą w wywiadzie dla "The Daily Telegraph" wyjawił, że w wieku 12 lat, po śmierci matki - księżnej Diany - przeszedł poważne załamanie nerwowe i przez dwadzieścia lat nie potrafił uporać się z bólem po jej stracie. We wczesnej młodości czuł się bardzo zagubiony i wydawało się mu, że jego życie to "kompletny chaos". Przez prawie dwa lata wydawało się mu, że jest na dnie.

Szczerość księcia Harry'ego doceniła premier Theresa May, która przyznała, że jego wyznanie zrobiło na niej spore wrażenie:

Odwaga osób publicznych w mówieniu o sprawach prywatnych ułatwia walkę ze stygmatyzacją osób walczących z problemami psychicznymi i może pomóc zrozumieć tysiącom chorych, że nie są samotni.

harry
Książę William i książę Harry podczas pogrzebu matki (1997) fot. Adam Butler/East News

Zobacz także

Zagłosuj

Czy zdrowie psychiczne powinno się promować podobnie jak dbałość o aktywność fizyczną?

Liczba głosów:

Zobacz także

____

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π