Zamknij

Łabędzi śpiew jest oznaką zbliżającej się śmierci. Jak to rozpoznać?

30.06.2022
Aktualizacja: 30.06.2022 14:45

Zbliżającą się śmierć można rozpoznać. Osoby, które zajmują się opieką paliatywną, wymieniają kilka charakterystycznych oznak odchodzenia. Łabędzi śpiew jest jedną z nich. 

łabędzi śpiew to oznaka zbliżającej się śmierci
fot. Shutterstock

Łabędzi śpiew to nie tylko metafora ostatniego dzieła autora, ale również oznaka zbliżającej się śmierci. Osoby, które towarzyszyły umierającym, twierdzą, że można ten stan łatwo rozpoznać.

– Łabędzi śpiew. To takie chrobotanie podczas oddychania, gdy płuca przestają prawidłowo pracować. Inne oznaki zbliżającej się śmierci to płytki oddech, szkliste oczy, zasinienia palców, niskie ciśnienie i saturacja – wyjaśniła w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" (dodatku łódzkiego) Katarzyna Szubert, pielęgniarka długoterminowa w opiece paliatywnej, a obecnie właścicielka agencji SzubertMed opiekującej się osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi w ich najtrudniejszych chwilach.

Organizm człowieka na kilka, kilkanaście godzin przed śmiercią wysyła sygnały, że to koniec. Najpierw zmniejsza się zainteresowanie światem zewnętrznym. Chory nie chce przyjmować posiłków, płynów i leków, zaostrzają się rysy twarzy, pojawia się nadmierna senność, splątanie, brak reakcji na bodźce. Chory jest osłabiony, ma spłycony oddech, może odczuwać dolegliwości bólowe.

Skąd się wzięło to określenie "łabędzi śpiew"? Prawdopodobnie z legendy. Według starego podania ludów skandynawskich łabędź, choć całe życie jest niemy, śpiewa tuż przed śmiercią.

Łabędzi śpiew nie jest medycznym określeniem, choć stosowany jest przez środowisko medyczne. Pozwala opisać ten trudny moment osobom towarzyszącym umierającemu, oswoić się ze śmiercią.

Źródło: Gazeta Wyborcza, "Łabędzi śpiew – znak, że śmierć jest blisko. Błagają o nią, później proszą o więcej czasu" Anna Piotrowska/ lodz.wyborcza.pl