LEGO stworzyło klocki do nauki czytania brajlem [Wideo]

26.04.2019 12:29
LEGO do nauki Braille
fot. Shutterstock

Na konferencji Sustainable Brands Conference w Paryżu LEGO Foundation i LEGO Group zaprezentowały projekt, który ma pomóc dzieciom niewidomym i niedowidzącym w nauce alfabetu Braille'a. 

Koncepcja LEGO Braille Bricks, klocków do nauki alfabetu Braille'a, zrodziła się w 2011 roku z inicjatywy Duńskiego Stowarzyszenia Niewidomych. Temat powrócił w 2017 roku za sprawą brazylijskiej Fundacji Doriny Nowill dla Niewidomych. Obecnie testowany jest w kilku europejskich krajach.

Nauka poprzez zabawę

Jak donoszą eksperci, systematycznie spada liczba osób władających alfabetem Braille'a. Dzieje się tak z powodu rozwoju i zwiększenia dostępności różnego rodzaju systemów głosowych: nawigacji, audiobooków oraz aplikacji dla osób niewidomych i niedowidzących. Tymczasem znajomość brajla przyczynia się m.in. do zwiększenia atrakcyjności na rynku pracy.

"Jest to szczególnie ważne, ponieważ wiemy, że użytkownicy Braille'a często są bardziej niezależni, mają wyższy poziom wykształcenia i lepsze możliwości zatrudnienia" - tłumaczył na konferencji Sustainable Brands Conference w Paryżu Philippe Chazal z Europejskiej Unii Niewidomych.

LEGO Braille Bricks mają wspomóc rodziców dzieci niewidomych i niedowidzących w nauce alfabetu Braille'a poprzez zabawę.

Testy na rynkach europejskich

LEGO Braille Bricks ma zawierać około 250 klocków, pełny alfabet Braille'a, z cyframi 0-9 oraz symbolami matematycznymi. Klocki zaprojektowano tak, aby liczba ćwieków odpowiadała literom i cyfrom w alfabecie Braille'a, ale zestaw pozostawał w pełni kompatybilny z systemem LEGO. Aby zapewnić integrację narzędzia, pozwalając widzącym nauczycielom, uczniom i członkom rodziny na interakcję, każdy klocek zawiera drukowaną literę lub cyfrę.

Pieczę nad projektem sprawuje Morten Bonde, dyrektor artystyczny grupu LEGO, który cierpi na genetyczne schorzenie oka. Produkt jest obecnie testowany w języku duńskim, norweskim, angielskim i portugalskim, natomiast wersje niemiecka, hiszpańska i francuska zostaną przetestowane w trzecim kwartale 2019 r. Projekt LEGO Braille Bricks ma zostać uruchomiony w 2020 r.

Źródło: lego.com