Lek na wątrobę może leczyć otępienie. Naukowcy mają dowody

22.09.2020 09:45
Lek na wątrobę w leczeniu otępienia
fot. Shutterstock

Co łączy marskość wątroby i otępienie? Okazuje się, że ten sam lek, a w zasadzie ta sama substancja może być przydatna w leczeniu tych dwóch chorób. Naukowcy odkryli, że lek na wątrobę może zatrzymać rozwój otępienia czołowo-skroniowego.

Naukowcy z University of York i University of Sheffield odkryli, że substancja wykorzystywana w leczeniu marskości wątroby może być pomocna także w leczeniu otępienia czołowo-skroniowego.

Wykazano, że kwas ursodeoksycholowy chroni neurony przed obumarciem.

Badanie opublikowano na łamach ''Neurobiology of Disease''.

Lek na wątrobę może leczyć otępienie

Naukowcy wykorzystali komórki mózgowe muszek owocowych i szczurów do modelowania procesu neurodegeneracji, który występuje u pacjentów z odmianą demencji znaną jako otępienie czołowo-skroniowe (FTD). Wcześniejsze badania pozwoliły zidentyfikować dziewięć genów, które mogą odgrywać rolę w rozwoju FTD.

Autorzy badania wykorzystali jeden z tych genów do opracowania unikalnych modeli genetycznych choroby w przypadku muszek owocówek i szczurów. Zidentyfikowali nowe białka zaangażowane w ochronę neuronów i odkryli, że kwas ursodeoksycholowy , zatwierdzony już wcześniej w leczeniu wątroby - lek o bardzo niskiej toksyczności, zwiększa poziom tych białek i chroni neurony przed obumarciem. Jednak powstałe już patologiczne zmiany się nie cofają.

Otępienie czołowo-skroniowe stanowi przyczynę 8–10 proc. przypadków demencji - wpływa na płaty czołowe i skroniowe mózgu. W przeciwieństwie do innych form demencji, które dotykają głównie osoby powyżej 65. roku życia, FTD zwykle zaczyna się w młodszym wieku, a większość przypadków jest diagnozowana w wieku 45-65 lat. Nawet 50 proc. chorych na FTD miało w rodzinie kogoś z tą chorobą.

Źródło: naukawpolsce.pap