Order Uśmiechu dla Kuby Błaszczykowskiego

Monika Piorun
28.12.2016 10:50
Order Uśmiechu dla Kuby Błaszczykowskiego
fot. Kuba Błaszczykowski został uhonorowany Orderem Uśmiechu przez dzieci

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wręczył piłkarzowi reprezentacji Polski legitymację z numerem 1003 - potwierdzenie zdobycia wyjątkowej nagrody przyznawanej wyłącznie przez najmłodszych. Nie obyło się bez tradycyjnego soku z cytryny wypitego ze szczerym uśmiechem na ustach.

Częstochowska Hala Sportowa dosłownie pękała w szwach. Fundacja "Ludzki Gest", powstała z inicjatywy Kuby Błaszczykowskiego 27 grudnia zorganizowała tam imprezę charytywną, z której dochód został przeznaczony na pomoc chorym dzieciom oraz utalentowanym maluchom potrzebującym wsparcia finansowego do rozwijania swoich niesamowitych zdolności.

Zobacz także

Turniejowi piłki nożnej, w którym udział wzięli specjalni goście - m.in. Łukasz Piszczek, Michał Pazdan, Piotr Zieliński, Mariusz Wlazły, Sławomir Szmal, piosenkarz Kamil Bednarek, aktor Borys Szyc oraz reprezentacja Kabaretu Skeczów Męczących, Kabaretu Paranienormalni oraz Kabaretu Nowaki towarzyszył koncert hiphopowy rapera O.S.T.R oraz rozdanie niezwykłej nagrody - Orderu Uśmiechu.

Odznaczenie trafiło w ręce Kuby Błaszczykowskiego, który od lat poza działalnością sportową bardzo mocno angażuje się w pomoc maluchom. Rzecznik Praw Dziecka przyznał je na wniosek małych pacjentów kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz wychowanków z Domów Dziecka w Kłobucku, Krzepicach, Krasnym Polu oraz Placówki Interwencyjnej w Głubczycach.

Kwaśny smak Orderu Uśmiechu

kuba
fot. facebook.com/Kuba Błaszczykowski

- Jak prawdziwy wojownik, nie tylko na boisku, ale i w życiu, walczy o prawo każdego z nas do spokojnego dzieciństwa, na jakie zasługuje każde dziecko. Słowa, które od niego najczęściej słyszymy, to: nie poddawaj się, walcz do końca, tak jak on walczył i walczy o życie wielu z nas - wyjaśniały swoją decyzję dzieci w oświadczeniu odczytanym przez ich rzecznika - Marka Michalaka.

Piłkarz jest trzecim sportowcem uhonorowanym przez dzieci Orderem Uśmiechu. Wcześniej podobna nagroda trafiła do pływaczki Otylii Jędrzejczak oraz lekkoatlety Mariana Woronina.

Zobacz także

Tradycyjnemu pasowaniu na Kawalera Orderu Uśmiechu towarzyszył sok z cytryny, który każdy odznaczony musi wypić bez najmniejszego grymasu na twarzy. Na szczęście Błaszczykowski spisał się doskonale i dzielnie przełknął kwaśny napój.

Sportowiec, który rozpoczynał swoją przygodę ze sportem w Rakowie Częstochowa, jest teraz szczęśliwym tatą dwójki maluchów i robi wszystko, by ich dzieciństwo było najpiękniejszym okresem ich życia.

Sam jako jedenastolatek przeżył niewyobrażalną tragedię - na jego oczach ojciec zamordował matkę. Gdyby nie pomoc babci, która poświęciła się jego wychowywaniu, trudno byłoby mu dojść do pozycji, jaką teraz zajmuje w świecie sportu. Korzystając z okazji gwiazdor polskiej piłki nożnej podziękował jej za poświęcenie. Nie zapomniał też o najmłodszych:

Przede wszystkim dziękuję wszystkim dzieciakom (...)

To najlepszy, naprawdę najszczęśliwszy moment w moim życiu (...)

Będę się starał nie spocząć na laurach, tylko jeszcze bardziej się zaangażować.

Małgorzata Domagalik - prezes fundacji "Ludzki gest" wyjaśniła podczas "Świątecznego grania z Kubą", że na początku 2017 roku rozpocznie się akcja "Kuba i przyjaciele", która ma na celu pomoc najbardziej utalentowanej młodzieży w rozwijaniu swoich pasji. Widać więc, że piłkarzowi z całą pewnością uda się dotrzymać słowa złożonego dzieciom i kolejny raz potwierdzić, że zasługuje na ich uśmiech.

____

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π