Który to zmysł chemiczny? Pytanie w Milionerach

27.11.2019
Aktualizacja: 27.11.2019 10:51
Który to zmysł chemiczny?
fot. Shutterstock

Dotyk, słuch, wzrok czy smak - który z nich to zmysł chemiczny? Takie pytanie usłyszał uczestnik "Milionerów" z Warszawy. Sprawdź, którą odpowiedź wybrał i jak potoczyła się dalej gra.

Który to zmysł chemiczny?

A. dotyk;
B. słuch;
C. wzrok;
D. smak.

Szymon Jankowski, inżynier z Warszawy, długo się zastanawiał, ale ostatecznie zaznaczył poprawną odpowiedź - smak - i wygrał 20 tys. zł, zachowując trzy "koła ratunkowe" i szansę na milion złotych.

Smak to jeden z dwóch, obok węchu, zmysłów chemicznych, rejestrujących cząstki chemiczne za pomocą receptorów na języku. Za smak słodki odpowiada sacharoza. Chlorek sodu nadaje smak słony. Kwas solny rozpoznawany jest jako kwaśny. Chinina jest gorzka. Glutaminian sodu to smak najnowszy - umami - oficjalnie uznany przez środowisko naukowe w 2000 roku.

W przypadku węchu cząsteczki zapachowe przyczepiają się do receptorów w nabłonku nosa. Przyjemne kompozycje to m.in.: geraniol (róża), wanilina (wanilia), aldehyd cynamonowy, aldehyd benzoesowy (migdał), octan izoamylu (banan), kapronian butylu (ananas). Drażniące nos to m.in.: amoniak, siarkowodór, trimetyloamina (ryba) czy alicyna (czosnek).

W tym miejscu warto dodać, że zmysły mechaniczne, odbierające bodźce mechaniczne, to dotyk i słuch. Natomiast wzrok odbiera energię elektromagnetyczną.

Źródło: Milionerzy TVN, A. Szcześniak "Chemia zmysłów czyli o tym, jak zwi ązki chemiczne działaj ą na nasze zmysły"