Zamknij

Książę Karol pod ostrzałem krytyki. Poparł towarzystwo homeopatyczne

02.07.2019 13:53

Brytyjski następca tronu objął honorowym patronatem jednostkę zajmującą się promowaniem homeopatii. Część ekspertów grzmi, że to promowanie pseudonauki.

Książę Karol
fot. Shutterstock

Książę Karol objął honorowym patronatem Faculty of Homeopathy, organ zajmujący się regulacją i promowaniem homeopatii w Wielkiej Brytanii. Decyzję ostro skrytykowali eksperci z Good Thinking Society — organizacji non-profit, która prowadzi kampanię przeciwko homeopatii.

„Jeśli książę Karol chce mieć autentyczny pozytywny wpływ na zdrowie narodu, którym zamierza pewnego dnia rządzić, powinien stawić czoła tym, którzy oferują niebezpieczne porady, zamiast walczyć w ich narożniku” – napisali przedstawiciele Good Thinking Society.

Do zarzutów odniósł się rzecznik Clarence House, oficjalnej rezydencji księcia i jego żony Camilli, podkreślając, że Karol „uważa, że bezpieczna i skuteczna medycyna komplementarna może odgrywać ważną rolę w systemach opieki zdrowotnej, o ile podejście jest zintegrowane z konwencjonalnymi metodami leczenia, do czego doszedł po latach rozmów z ekspertami z wielu różnych dziedzin medycyny”.

Przypominamy: homeopatia polega na stosowaniu mocno rozcieńczonych substancji, które mają mobilizować układ odpornościowy do walki z chorobą, którą same mogłyby wywoływać. Nie ma dowodów naukowych, które jednoznacznie potwierdzałyby skuteczność leczenia metodą homeopatii. Nie stwierdza się jednak, by taka forma była szkodliwa dla zdrowia człowieka, dlatego też nie jest to metoda zakazana.

Dowiedz się więcejHomeopatia - metoda leczenia czy zwykłe placebo? 

W 2010 roku Komitet Nauki i Technologii Izby Gmin przedstawił raport, w którym leki homeopatyczne określono mianem „naukowo niewiarygodnych” i nieróżniących się efektem od placebo.

Źródło: edition.cnn.com