Książę Harry poddał się testom na obecność wirusa HIV

Monika Piorun
14.07.2016 19:47
Książę Harry poddał się testom na obecność wirusa HIV
fot. Książę Harry poddał się testom na obecność wirusa HIV w ramach akcji promującej zwiększanie świadomości na temat ryzyka zarażenia

Wnuk królowej Elżbiety II wziął udział w akcji promującej podniesienie świadomości na temat możliwości zarażenia wirusem HIV, w ramach której skorzystał z badań na jego obecność w swoim organizmie. Książę może spać spokojnie - wynik okazał się negatywny.

ONZ opublikowała raport, z którego wynika, że nadal nie udało się opanować gwałtownego rozprzestrzeniania się wirusa HIV na świecie. Statystycznie co 15 sekund zostaje nim zainfekowana kolejna osoba w wieku od 15 do 24 lat. Od momentu wybuchu epidemii z powodu chorób mających związek z zakażeniem doszło do ponad 35 milionów zgonów.

Przeczytaj: Epidemia AIDS. Rośnie liczba zarażeń HIV

Książę Harry zdecydował się poddać transmitowanym na żywo za pośrednictwem serwisów społecznościowych badaniu sprawdzającym, czy jest nosicielem wirusa HIV.

face

Jeden z pretendentów do brytyjskiego tronu pojawił się w towarzystwie mediów w Klinice Zdrowia Seksualnego przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie. Robert Palmer - pracownik służby zdrowia - wykonał test polegający na pobraniu krwi z palca nietypowego pacjenta.

W przyszłym tygodniu książę zapowiedział udział w Światowej Konferencji AIDS w Durbanie.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Mimo że młody arytokrata nie krył zdenerwowania, podczas krótkiego badania uśmiechał się i przekonywał, że jest ono zupełnie bezbolesne i może je wykonać każdy bez względu na kolor skóry, włosów czy orientację seksualną.

Choć według raportu ONZ w grupie ryzyka zarażeniem HIV znajdują się głównie homoseksualiści, transseksualiści, narkomani używający strzykawek oraz prostytutki i ich klienci, to jednak zainfekowany może zostać niemal każdy poprzez kontakt seksualny z nosicielem lub zetknięcie się z jego krwią.

W szczególnych przypadkach do zakażenia może dojść w czasie ciąży, porodu lub w okresie karmienia piersią, kiedy dziecko może zostać nosicielem HIV ze względu na kontakt z zarażoną matką.

Niestety zaledwie 3% polskich ginekologów zaleca kobietom w ciąży wykonanie testów na jego obecność w organizmie.

Z tego powodu może dojść nawet do przypadków śmiertelnych wśród niemowląt, które zachorują z powodu zbyt późnego wykrycia w ich ciele śmiertelnie groźnego wirusa.

Jak wygląda wirus HIV?

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π