Zamknij

Książę Harry apeluje, by nie nadużywać smartfonów. Dla zdrowia psychicznego

Monika Piorun
10.07.2017 13:52

- Młodzi ludzie sprawdzają swoje telefony komórkowe około.. 150 razy dziennie - twierdzi powołując się na statystyki książę Walii i ostrzega, że uzależnienie od używania nowoczesnych aparatów telefonicznych może mieć negatywny wpływ na psychikę młodzieży.

(Splash News/East News) Książę Harry na ICAP Charity Day

Książę Harry wraz z bratem Williamem oraz księżną Kate od kilku ostatnich lat aktywnie wspierają działania związane z promowaniem zdrowia psychicznego. Mocno zaangażowali się w kampanię organizacji "Heads Together", organizującej m.in. maratony. Aktywność fizyczna, która ma pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, ma też doskonały wpływ na nasze samopoczucie i pomaga borykać się z problemami psychicznymi, stanowiącymi coraz większe wyzwanie - szczególnie dla młodych ludzi.

Podczas przemówienia w Leeds, gdzie brytyjski arystokrata brał udział w dyskusji dotyczącej zdrowia psychicznego, książę Harry zwrócił uwagę na kolejny problem. Jego zdaniem negatywny wpływ na psychikę współczesnej młodzieży, żyjącej w "zdigitalizowanej" erze, może mieć też uzależnienie od nowych technologii:

Czytałem niedawno, że młodzi ludzie sprawdzają swoje telefony co najmniej 150 razy dziennie. Jestem pewien, że moglibyśmy się stać się bardziej wydajni i skuteczni, gdybyśmy poświęcili więcej czasu na skupienie i własne przemyślenia, zamiast gonić od jednej rzeczy do następnej.

Okazuje się, że opinię księcia Harry'ego potwierdzają wyniki badań naukowców z McCombs School of Business z Uniwersytetu Stanowego w Texasie, które wskazują, że już samo posiadanie smartfona w zasięgu ręki, zmniejsza naszą zdolność poznawczą i niekorzystnie wpływa na zdolność naszego mózgu do przetwarzania zdobytych informacji.

Zobacz także

"Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne"

- Nie jestem w stanie powiedzieć Wam, jak ogromnie się cieszę z tego, że William, Catherine i ja mogliśmy się przyczynić do działań na rzecz zwiększenia świadomości, współczucia o okazywania zrozumienia ludziom zmagającym się z problemami psychicznymi. Potrzeba jeszcze wiele zrobić w tej kwestii, by dyskusja o zdrowiu psychicznym była tak samo ważna, jak ta dotycząca naszego zdrowia fizycznego - mówił książę Harry.

Książę przyznał, że od czasu maratonu w Londynie, który odbył się dwa miesiące temu, miał okazję rozmawiać z wieloma ludźmi, którzy zmagali się z problemami psychicznymi osobiście lub wśród członków rodziny, przyjaciół czy znajomych. Wielu z tych dolegliwości można by uniknąć, gdyby świadomość społeczna na ten temat byłaby większa. Niestety wymaga to sporo czasu - nawet dla tych, którzy sami borykają się z własną psychiką.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zobacz także

- Czasem coś, co początkowo wydawało się zwykłą błahostką, może po latach bagatelizowania urosnąć do rangi poważnego problemu, który wymaga profesjonalnej pomocy - mówił książę Harry podczas wizyty w Leeds, gdzie wziął udział w dyskusji pt. "Leeds Leads: Encouraging Happy Ypung Minds", dotyczącej zwiększenia świadomości społecznej na temat problemów psychicznych wśród młodych ludzi.

- Zwykle potrzeba około dziesięciu lat, by osoba, która ma problemy psychiczne, była w stanie zdać sobie sprawę s tego, że potrzebuje pomocy - przekonywał książę Walii.

O wystąpieniu księcia Harry'ego, dotyczącym szkodliwości nadużywania smartfonów na zdrowie psychiczne młodzieży wspomniał też za pośrednictwem mediów społecznościowych książę Karol.

Zrzut ekranu 2017-07-10 o 11.42.09
fot.

Zobacz także

Zobacz także

źródło: The Independent, The Telegraph, University of Texas at Austin

________

zdrowie.radiozet.pl/π