Ksiądz na porodówce? Resort zdrowia komentuje obecność duchownych w szpitalach

Monika Piorun
02.03.2018 20:58
Ksiądz na porodówce? Komentarz Ministerstwa Zdrowia w sprawie zarobków kapelanów w szpitalach
fot. Marek Lasyk/Reporter

Lekarz Marek Ruciński, poseł Nowoczesnej, zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o wyjaśnienie kwestii zarobków duchownych pełniących posługę kapłańską na szpitalnych oddziałach. Dlaczego kapłani mogą zarabiać więcej niż rezydenci, którzy niedawno zakończyli swój strajk?

Dyskusja w sprawie obecności duchownych w szpitalach rozpętała się za sprawą dziennikarza Radia ZET Tomasza Michniewicza. Prowadzący magazyn podróżniczy "Mapa Świata" i wnikliwy obserwator zwyczajów różnych kultur niedawno sprowokował w mediach społecznościowych prawdziwą burzę z piorunami po tym, jak sugestywnie opisał swoje wrażenia z pobytu na trzech różnych oddziałach położniczych trzech warszawskich szpitali:

(...) obcy mężczyzna, nie lekarz, nie pracownik medyczny, nie położnik, wchodzi bez pytania do pokoju obcej kobiety w najbardziej intymnym okresie jej życia. A w środku kobiety półnagie, z obnażonymi piersiami, po poronieniach, po łyżeczkowaniach, z ranami po cesarkach, płaczące, cierpiące, w bólu.

Każdy z tych księży zachowywał się, jakby miał PRAWO wejść do środka bez pytania, bo taką ma posługę (...).

Na mocne słowa reportera odbiły się głośnym echem nie tylko wśród internautów, ale i polityków, feministek, wierzących, niewierzących, chorych, zdrowych, matek karmiących i bezdzietnych panien... Zareagowali wszyscy, którzy poczuli się w obowiązku skomentować polski zwyczaj, który pozwala na to, by w szpitalach częścią personelu (nie medycznego, ale opłacanego z budżetu państwa) byli księża. Jak się okazuje nie zawsze można ich spotkać wyłącznie w szpitalnych kaplicach. Niektórzy pacjenci (bez względu na wyznanie) mają szansę natknąć się na duchownych oferujących im spowiedź, błogosławieństwo lub przyjęcie komunii świętej także w salach, na których przebywają. 

Przeczytaj: Czy księżom wolno wchodzić na porodówki?

Zrzut ekranu 2018-03-02 o 21.02.16
Zagłosuj

Czy uważasz, że pacjenci powinni mieć dostęp do opieki duszpasterskiej w polskich szpitalach?

Liczba głosów:

"Bóg zapłać" (księdzu) w szpitalu...

Marka Rucińskiego, posła Nowoczesnej, który z wykształcenia jest lekarzem pracującym w jednym z poznańskich szpitali, zaintrygowała jednak nie sama kwestia opieki duszpasterskiej dla pacjentów a zarobki kapłanów (wyższe niż młodych medyków).

Jego zdaniem w procesie leczenia ważne są trzy aspekty: fizyczny, psychiczny i duchowy. Muszą się one jednak równoważyć. Polityk podkreśla, że w placówce, w której jest zatrudniony, kiedyś można było nawet skorzystać z pomocy prawosławnego popa i zdaje sobie sprawę z tego, że wielu pacjentów liczy na duchowe wsparcie podczas choroby. Wątpliwości Rucińskiego budzi jednak finansowanie opieki duszpasterskiej w szpitalach przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wszyscy podatnicy płacą z budżetu państwa za posługę kapłańską w szpitalach. Brakuje natomiast pieniędzy na świadczenia medyczne dla najbardziej potrzebujących chorych. Placówki są niedofinansowane, brakuje leków i podstawowego wyposażenia. Wysokość pensji wypłacanej księżom wydaje się dyskusyjna również w kontekście ostatnich strajków rezydentów. Ze względu na to, że zarobki kapłanów w szpitalach nie zawsze są upubliczniane i trudno dotrzeć do konkretnych stawek, poseł Ruciński zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii. 

Zobacz także

Lecznicza moc duchowej opieki kapłanów powinna być wyceniania wyżej niż praca rezydentów?

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza odpowiedział posłowi, że stawki za opiekę duszpasterską są wewnętrzną sprawą konkretnych szpitali a NFZ finansuje jedynie koszty świadczeń związanych z leczeniem pacjentów przez personel medyczny. Resort zdrowia podniósł zaś nakłady na opiekę zdrowotną, psychiczną i psychiatryczną o 4,85 proc. w stosunku do planu z 2017 roku. Wiceminister Gryza nie omieszkał jednak dodać posłowi Rucińskiemu, że:

W pełni podzielam zdanie o konieczności dbania o zdrowie pacjenta – nie tylko w aspekcie fizycznym, ale również psychicznym i duchowym, ponieważ, jak słusznie zauważył Pan Poseł, ma ono nie mniejsze znaczenie w całym procesie leczenia.

Zagłosuj

Czy księża w szpitalach powinni być wynagradzani z budżetu państwa za swoją posługę?

Liczba głosów:

Rachunek (sumienia) w polskich szpitalach

W trakcie strajku rezydentów opisywaliśmy zestawienie listy płac w polskich szpitalach, do którego dotarła Gazeta Wyborcza. Według informacji, które miało potwierdzić Ministerstwo Zdrowia duchowni udzielający sakramentów i wspierający modlitwą wiernych w szpitalach mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości około 4 tys. zł brutto. W niektórych placówkach księża mogą mieć więcej niż jeden etat (dlatego ich zarobki czasem mogą sięgać nawet około 5 tys. zł). Okazuje się więc, że oferowane przez nich wsparcie duchowe nie jest zupełnie bezinteresowne i ma konkretną wartość, na którą można wystawić rachunek. Niestety nie jest to tylko rachunek sumienia...

źródło: wp.pl/gazeta.pl/Ministerstwo Zdrowia/Marek Ruciński/facebook.com

_____

zdrowie.radiozet.pl/π