Kryzys lekowy pomału się kończy – zapewnia minister zdrowia

17.07.2019 14:20
Kryzys lekowy
fot. Shutterstock

„Problemy z lekami powoli się kończą. Sytuacja w Polsce jest stabilna” – zapewniał minister zdrowia Łukasz Szumowski 17 lipca w Zabrzu. Brakujące w aptekach leki, takie jak Euthyrox, Metformax, Clexane, są już na rynku.

– Ilość leków w Polsce jest stabilna, a problemy z zaopatrzeniem powoli się kończą – mówił 17 lipca 2019 r. minister zdrowia Łukasz Szumowski, podczas wizyty w szpitalu miejskim w Zabrzu, odnosząc się do kwestii kryzysu lekowego w Polsce. Przypominamy: w ostatnich dniach w aptekach zabrakło popularnych leków na choroby tarczycy, cukrzycę czy nadciśnienie, takich jak: Euthyrox, Metformax, Clexane.

– Nie można mówić, że jest świetnie, bo w pewnym momencie wzrosło gwałtownie zapotrzebowanie. Trochę pacjenci się przestraszyli, mają do tego pełne prawo, i część zrealizowała większe zakupy – dodał.

Minister zdrowia podkreślił, że nie należy zapominać o tzw. grach rynkowych, które mają wpływ na sytuację. „Pewne apteki później dostają leki z racji umów pomiędzy podmiotami gospodarczymi” – tłumaczył Łukasz Szumowski.

Jednocześnie podkreślił, że pacjent nie może być postawiony w sytuacji braku potrzebnego mu leku w aptece, stąd decyzja o uruchomieniu infolinii. „W pierwszym dniu obsłużyła ponad 20 tys. telefonów. Były pewne potknięcia w pierwszym dniu, w pierwszych godzinach funkcjonowania infolinii, zwiększyliśmy znacznie jej obsadę” – poinformował minister zdrowia.

Dowiedz się więcejKryzys na rynku farmaceutycznym. Rusza infolinia dla pacjentów 

Źródło: PAP