Zamknij

W Krakowie otwarto nowoczesne Centrum Leczenia Endometriozy

16.06.2021 16:11
Endometrioza
fot. Shutterstock

W krakowskim Szpitalu na Klinach powstało nowoczesne Centrum Leczenia Endometriozy. To kolejny, z niewielu, punkt na polskiej mapie, gdzie chore na endometriozę mogą skorzystać z pełnej, profesjonalnej diagnostyki i nowoczesnego leczenia. W Centrum Leczenia Endometriozy będą przeprowadzane m.in. operacje z wykorzystaniem robota da Vinci.

Szacuje się, że na endometriozę może chorować nawet 2 miliony młodych kobiet w Polsce. To jedna z głównych przyczyn niepłodności.

Endometrioza jest chorobą bardzo ekspansywną. Polega na rozroście błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Tkanka ta rośnie w trakcie cyklu i krwawi podczas miesiączki. Tworzą się stany zapalne, rany, które gojąc się, prowadzą do tworzenia zrostów. Taki rodzaj nowotworu nie jest złośliwy, ale prowadzi do ogromnego spustoszenia w organizmie.

Częstym objawem jest ból w miednicy mniejszej, bolesne miesiączki, ból podczas współżycia czy oddawania moczu. Mogą występować również inne, bardzo niespecyficzne problemy, jak m.in. nudności, czy osłabienie organizmu. Opóźnienie w postawieniu diagnozy i wdrożenia leczenia może skutkować rozprzestrzenieniem się endometriozy na jajniki i jajowody, a to prowadzi do niepłodności. Często uszkodzone zostają również moczowody, pęcherz oraz jelita.

Diagnostyka i leczenie tej choroby wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu ekspertów z obszaru ginekologii, diagnostyki obrazowej, urologii i chirurgii oraz wsparcia psychologicznego i odpowiedniej rehabilitacji. Takie wsparcie oferuje nowe Centrum Leczenia Endometriozy w krakowskim szpitalu na Klinach.

Centrum Leczenia Endometriozy w Krakowie z nowoczesnym robotem da Vinci

Szpital na Klinach w Krakowie to jedyne takie miejsce w południowej części Polski, gdzie zabiegi leczenia endometriozy są wykonywane z wykorzystaniem robota da Vinci.
Wykorzystanie robota da Vinci przez doświadczonych ginekologów i chirurgów zapewnia pacjentkom optymalne szanse na skuteczne leczenie.

Robot da Vinci to najwyższy możliwy obecnie poziom technologiczny medycyny. Zabiegi wykonywane przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci dają możliwość działania w trudno dostępnych miejscach, pozwalając na wysoką precyzję. Dziesięciokrotne powiększenie obrazu maksymalizuje szanse, że lekarz usunie wszystkie zmienione przez endometriozę tkanki, a jednocześnie, dzięki tej precyzji lekarz może zachować nerwy np. zaopatrujące pęcherz.

– Naszym celem jest nie tylko powrót pacjentki do zdrowia fizycznego, ale też utrzymanie dobrej jakości życia po zabiegu. Nawet po skomplikowanych operacjach można zapewnić pacjentkom komfort, a system robotyczny da Vinci to w pewnym sensie przedłużenie rąk lekarza, pozwala mu dotrzeć precyzyjnie w zamierzone miejsce z zaoszczędzeniem nerwów, tkanek wolnych od choroby. W naszym szpitalu dbamy o najwyższy komfort pacjentek, dlatego zapewniamy im także opiekę psychologiczną i rehabilitację – powiedziała Joanna Szyman prezes zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach. 

PRZECZYTAJ: Na czym polega leczenie endometriozy metodą da Vinci? Kompendium wiedzy