Inteligentna koszulka do pomiaru EKG made in Łódź

Monika Piorun
04.08.2016 17:36
Inteligentna koszulka do pomiaru EKG made in Łódź

Moda na odzież funkcjonalną sprawiła, że nowoczesne materiały potrafią już doskonale odprowadzać pot, są termoaktywne i zapewniają izolację od zimna. Do tej pory na rynku nie było jednak ubrań, które sprawnie zastępują sprzęt medyczny. Nowy projekt koszulki monitorującej EKG może stać się prawdziwym światowym bestsellerem!

Kiedy za projektowanie odzieży wezmą się inżynierowie, przedsiębiorcy i lekarze, może powstać wyjątkowy produkt, który trafi nie tylko w gusta klientów, ale też w ich serca - i to dosłownie.

Wspólne dzieło ekspertów z łódzkiej firmy Inovatica, naukowców z Politechniki Łódzkiej i kardiologów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi łączy w sobie najwyższą jakość materiału z zaawansowaną aparaturą techniczną, która w prosty sposób dokonuje pomiaru rytmu pracy serca.

Wyniki EKG można oglądać w czasie rzeczywistym na urządzeniach mobilnych - smatfonach i tabletach, a w razie potrzeby trafią do naszego lekarza alarmując go o wszelkich nieprawidłowościach.

Choć nowy produkt skierowany jest głównie do rehabilitacji pacjentów kardiologicznych, wymagających stałego monitoringu, to nie można wykluczyć, że może doskonale wypełnić niszę pomiędzy skomplikowanymi urządzeniami do pomiaru akcji serca a zwykłymi pulsometrami.

Naukowcy wykorzystali najnowsze osiągnięcia z dziedziny tekstroniki bazującej na wiedzy z zakresu elektroniki, włókiennictwa i informatyki do wyposażenia tekstylnej koszulki w precyzyjne sensory umożliwiające pomiar EKG.

Ich produkt jest zupełnie innowacyjny. Do tej pory żadna firma nie oferuje odzieży, która doskonale sprawdza się w normalnym użytkowaniu (można ją prać, prasować i bez obaw nosić na co dzień) i nie upośledza działania miniaturowych elementów technicznych.

13217499_1003853309702742_574024411658485990_o

fot. Facebook/Inovatica

Przeczytaj: Robin Heart - polski robot, który zastąpi lekarza podczas operacji

Jak Wam się podoba innowacyjna, inteligentna koszulka stworzona w Łodzi?

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π