Rusza ogólnopolski projekt "Odporni na covid"

27.10.2020 12:30
Odporni na covid
fot. Shutterstock

Przeszedłeś zakażenie koronawirusem i chcesz przysłużyć się nauce? Zgłoś się do projektu "Odporni na covid".

Projekt "Odporni na covid" to inicjatywa Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i MNM Diagnostics. Pod wspólnym szyldem Polska Grupa Badawcza przeprowadzą sekwencjonowanie genomu 1000 osób - ozdrowieńców i ich rodzin - żeby dowiedzieć się, co sprawia, że część osób jest bardziej podatna na COVID-19, a niektórzy w ogóle nie zarażają się koronawirusem SARS-CoV-2.

Odporni na covid - co to za projekt?

Celem projektu jest przeprowadzenie badań genomu ochotników, umożliwiających opracowanie szybkiego i niedrogiego testu, za pomocą którego możliwa będzie ocena możliwego przebiegu COVID-19.

Badacze poszukują ozdrowieńców i ich rodzin, mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym, spokrewnionych (rodzic-dziecko, brat-siostra, babcia-wnuczek), w sytuacji, gdy jedna z osób przechorowała COVID-19, a druga, mimo przebywania z osobą chorą, nie miała żadnych objawów.

Ważne: przynajmniej jeden z członków gospodarstwa domowego musiał mieć infekcję potwierdzoną testem PCR.

Odporni na covid - jak przebiega badanie?

Pierwszy etap badania to szczegółowy wywiad medyczny. Po zakwalifikowaniu się do etapu drugiego, uczestnikom badania zostanie pobrana próbka krwi do badań serologicznych (na przeciwciała) i badań genetycznych.

Każdy uczestnik badania, zakwalifikowany do drugiego etapu, otrzyma bezpłatny zestaw badań na przeciwciała przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

Wyniki projektu poznamy w drugiej połowie 2021 roku. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie: odporninacovid.pl