Koronawirus. Naukowcy znaleźli 28 przeciwciał neutralizujących

09.07.2020 13:17
Przeciwciała neutralizujące koronawirusa
fot. Shutterstock

Przeciwciała neutralizujące koronawirusa udało się wyizolować międzynarodowemu zespołowi naukowców pod wodzą prof. Floriana Kleina ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kolonii. Badania kliniczne mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Przeciwciała neutralizujące koronawirusa SARS-CoV-2 to najnowsze odkrycie naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kolonii i Niemieckiego Centrum Badań nad Zakażeniami (DZIF), pracujących pod kierownictwem prof. Floriana Kleina.

Uczeni przebadali komórki odpornościowe pobrane od 12 ozdrowieńców. Udało się częściowo zdekodować humoralną odpowiedź immunologiczną na SARS-CoV-2, a następnie odtworzyć w laboratorium 255 przeciwciał, które zostały przebadane przez zespół prof. Stephana Beckera z Marburga. Aż 28 z nich neutralizowało koronawirusa SARS-CoV-2.

Co ważne, komórki biorące udział w tworzeniu przeciwciał, znaleziono nawet w próbkach krwi pochodzących sprzed pandemii, co daje nadzieję na masową produkcję leku i szczepionki. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym "Cell".

Jak podkreślają naukowcy, przeciwciała neutralizujące mogą posłużyć również do profilaktyki poekspozycyjnej u osób, które miały kontakt z zainfekowaną osobą. "Ta forma interwencji mogłaby być szczególnie przydatna do zatrzymywania lokalnych ognisk epidemii i zapobiegania postępom choroby u osób nią zagrożonych" - powiedział prof. Florian Klein.

Testy prowadzone są we współpracy z naukowcami z Marburga, Frankfurtu, Monachium, Tybingi i Izraela.

Badania kliniczne mają ruszyć jeszcze w tym roku.

To może cię zainteresować:

Źródło: sciencedaily.com