Dr Fauci o powrocie do normalności

14.09.2020 11:34
Kevin Dietsch/Xinhua News/East News
fot. Kevin Dietsch/Xinhua News/East News

Dr Anthony Fauci, doradca Białego Domu ds. chorób zakaźnych, wypowiedział się na temat końca pandemii koronawirusa. Sprawdź, kiedy jego zdaniem możliwy jest powrót do normalności.

Koronawirus wciąż zbiera śmiertelne żniwo, a my z niepokojem patrzymy w przyszłość, zastanawiając się, kiedy wrócimy do normalności. Swoje zdanie na ten temat wyraził dr Anthony Fauci, główny epidemiolog USA, od 1984 roku dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).

Pandemia - kiedy koniec?

Dr Fauci udzielił ostatnio serii wywiadów na temat koronawirusa. Zapytany o możliwą datę powrotu do normalności, odpowiedział: "Jeśli mówimy o powrocie do poziomu normalności sprzed COVID-19, to będzie koniec 2021 roku".

Oczywiście - zdaniem eksperta - pewnym rozwiązaniem jest szczepionka na koronawirusa, ale wciąż nie ma wyników badań klinicznych III fazy, a przecież dochodzi jeszcze kwestia rejestracji, produkcji i dystrybucji szczepionek.

Szczepionka na koronawirusa - kiedy będzie?

Dr Fauci powiedział, że co najmniej jedna z testowanych szczepionek mogłaby uzyskać zezwolenie amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na rejestrację pod koniec 2020 lub na początku 2021 roku, ale będzie to rozwiązanie awaryjne, a preparat nie będzie dostępny dla wszystkich.

- Zanim uruchomisz dystrybucję szczepionek i zaszczepisz większość populacji, to prawdopodobnie będzie połowa lub koniec 2021 roku - powiedział dr Anthony Fauci w rozmowie z MSNBC.

Zdaniem eksperta, na horyzoncie widać już między innymi problem z łańcuchem dostaw, ponieważ szczepionki będą musiały być przechowywane w postaci zamrożonej.

Źródło: edition.cnn.com