Koronawirus. Szef resortu zdrowia przedstawia nową strategię działania w czasach pandemii

03.09.2020
Aktualizacja: 03.09.2020 15:41
Andrzej Horban, Adam Niedzielski, Waldemar Kraska
fot. Andrzej Horban, Adam Niedzielski, Waldemar Kraska JACEK DOMINSKI/REPORTER/ EAST NEWS

W czwartek w siedzibie ministerstwa zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nową strategię działania w czasach pandemii w okresie jesienno-zimowym. Szef resortu zdrowia podkreślił, że ta strategia odzwierciedla nową filozofię podejścia do koronawirusa SARS-CoV-2. Jakie są jej założenia?

Przede wszystkim resort zdrowia odchodzi od działań stosowanych na skalę całego kraju, przechodzi na działania lokalne, celowane, dostosowane do sytuacji w danym regionie.

 1. Resort zdrowia wydzielił trzy poziomy szpitalnictwa:
  - szpitale powiatowe, w których zostaną utworzone izolatki. Ich zadaniem nie będzie leczenie pacjenta z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, ale przyjęcie go do szpitala, udzielenie pilnej pomocy ratującej życie, szybkie przetestowanie i skierowanie do specjalistycznego szpitala zakaźnego. Takich szpitali jest około 600;
  - szpitale, w których zostaną wydzielone oddziały zakaźne, te placówki będą świadczyły pomoc pacjentom, którzy mają choroby współistniejące, ale są również zakażeni i ich stan zdrowia jest dobry. Takich szpitali jest około 87;
  - szpitale wielospecjalistyczne – to placówki, które świadczą wielospecjalistyczne usługi lecząc chorych zarażonych koronawirusem, ale nie tylko. W tych szpitalach będzie udzielana pomoc również tym pacjentom, którzy nie są zarażeni. Takie szpitale są we Wrocławiu, Grudziądzu, Puławach, Krakowie, Warszawie, Kędzierzynie Koźlu, Białymstoku, Tychach, Poznaniu.
 2. Rozszerzenie działania sieci testowania Drive-thru. Obecnie 90 proc. punktów jest czynnych 2 h dziennie, resort zdrowia chce przedłużyć czas działania tego typu punktów do 4 h. Ma być również zwiększona dostępność tego typu miejsc. W założeniu punkt Drive-thru ma być w każdym powiecie.
 3. Testowanie – resort zdrowia poinformował, że testowani będą przede wszystkim pacjenci objawowi, którzy mają typową triadę objawów: gorączkę, duszność, kaszel. Jednak resort zdrowia rozszerza testowanie w grupach ryzyka, tj. osoby wybierające się do uzdrowisk, osoby przyjmowane w hospicjach ZOL oraz DPS.
 4. System elektronicznego zgłaszania przypadków zakażenia koronawirusem oraz możliwości zarażenia tym patogenem. System będzie działał centralnie i odciąży lokalnych inspektorów, którzy zamiast śledzić osoby przebywające na kwarantannie, będą mogli rozpracowywać ogniska epidemii.

Ważne!

Bardzo ważną rolę w testowaniu koronawirusa będą odgrywać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Resort zdrowia opracował ścieżkę leczenia: teleporada, bezpośrednie badanie w POZ (jeśli objawy choroby nie ustąpią po 3-5 dniach od kontaktu telefonicznego z lekarzem), decyzja o skierowaniu na badanie. Jeśli pacjent będzie miał ujemny wynik, jego leczenie będzie prowadzone w POZ. Jeśli pacjent będzie miał dodatni wynik, zostanie skierowany jest do szpitala zakaźnego.

Zostaną wprowadzone na szeroką skalę szybkie teksty, antygenowe, które będą stosowane w przychodniach oraz – przede wszystkim – w na izbach przyjęć w szpitalach. Wszędzie tam, gdzie trzeba będzie podejmować szybkie decyzje.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że fundamentem są działania prewencyjne, których utrzymanie pozwala powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Należą do nich: dezynfekcja, dystans oraz zasłanianie ust i nosa. Szef resortu zdrowia podkreślił, że ten model prewencji sprawdza się i pozwala utrzymać pod kontrolą pandemię.  Przypomniał również o szczepieniach przeciwko grypie – zachęcał do korzystania z możliwości zaszczepienia się. Jego zdaniem, im więcej osób zaszczepi się, tym lepiej. Będzie łatwiej różnicować zarażenie koronawirusem od grypy.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował również, że:

 • izolatoria zostaną utrzymane. Będę do nich kierowane osoby które powinny być izolowane z powodu zarażenia koronawirusem, ale nie wymagające hospitalizacji (głównie przypadki bezobjaowe lub skąpoobjawowe);
 • zostanie zmniejszona liczba karetek wymazowych, bo teraz główny ciężar diagnostyki zostanie przeniesiony na punkty drive thru;
 • zostanie wzmocniony transport medyczny dla pacjentów z COVID-19. Obecnie jest 148 tego typu karetek, ale będzie ich więcej. Będą to głównie transporty wysokospecjalistyczne.
 • do transportu chorych, również tych z COVID-19, będzie angażowane pogotowie lotnicze.