Zamknij

Koronawirus: zakażenie może mieć związek z grupą krwi

18.03.2020 10:19
Koronawirus a grupa krwi
fot. Shutterstock

Naukowcy z chińskiego miasta Wuhan, gdzie w grudniu 2019 roku wybuchła epidemia koronawirusa, przebadali dużą grupę zakażonych, by sprawdzić, czy zakażenie może mieć związek z grupą krwi. Wstępne wyniki badania potwierdzają, że posiadacze pewnej grupy zarażają się częściej.

Nowe badanie chińskich naukowców wskazuje, że ludzie z grupą krwi A mogą być bardziej podatni na koronawirusa, podczas gdy osoby z grupą krwi O mogą być na niego bardziej odporne.

- Ludzie z grupą krwi A mogą potrzebować szczególniej ochrony osobistej, aby zmniejszyć ryzyko infekcji - napisali naukowcy z Centrum Medycyny z Wuhan.

Masz grupę krwi A? Dbaj o swoje bezpieczeństwo

Badacze z Wuhan, zajmujący się badaniami nad COVID-19, stwierdzili, że odsetek pacjentów z grupą krwi A, którzy zostali zarażeni wirusem lub zmarli z powodu choroby COVID-19 jest znacznie wyższy niż wynikałoby to z ich liczebności w populacji. Dla porównania, według naukowców, pacjenci z grupą krwi 0 stanowili mniejszy odsetek zarażonych.

Badacze z Chin sprawdzili grupę krwi ponad 2 tysięcy pacjentów zarażonych koronawirusem w Wuhan i Shenzhen i porównali odsetek chorych z daną grupą krwi do odsetka osób z daną grupą krwi w całej populacji.

Co wykazały wstępne badania? Podczas gdy 31,16 procent mieszkańców Wuhan miało krew typu A, ponad 37 procent ankietowanych pacjentów z koronawirusem w lokalnym szpitalu Wuhan Jinyintan było tej samej grupy krwi, czyli chorych z grupą A było więcej niż wynikałoby to z ich liczebności w populacji.

W przypadku ludzi z grupą krwi 0 sytuacja wyglądała inaczej. 25,8 procent zarażonych koronawirusem w szpitalach w Wuhan miało krew typu O, w porównaniu do 33,84 procent w populacji ogólnej z taką grupą krwi.

Zbadano również grupę krwi 206 pacjentów, którzy zmarli z powodu wirusa. Wśród ofiar śmiertelnych było aż 85 osób, czyli 41,26 procent, z grupą krwi typu A. Tylko 52 osoby zmarłe, czyli około jednej czwartej, miało typ O.

Badanie wskazuje na to, że osoby z grupą krwi A mogą być bardziej narażone na zakażenie wirusem, a osoby z grupą krwi 0 mogą być narażone mniej. Naukowcy wskazują jednak, że badania jest wstępne. Aby móc oszacować realne ryzyko potrzebne są badania na większej grupie ludzi. 

- Jeśli jesteś ,,typem A'', nie ma powodu do paniki. Nie oznacza to, że zostaniesz zainfekowany na 100 procent -  powiedział Gao Yingdai, naukowiec z miasta Tianjin. - Jeśli jesteś ,,typem O'', nie oznacza to również, że jesteś całkowicie bezpieczny. Nadal musisz myć ręce i postępować zgodnie z wytycznymi wydanymi przez władze - dodał.

Źródło: nypost.com