Zamknij

Koronawirus z Chin jest już w USA. Jak się ustrzec przed zarażeniem?

22.01.2020 09:23
Koronawirus z Chin jest już w USA
fot. Shutterstock

Koronawirus z Chin dotarł do USA. Przenosi się między ludźmi - ostrzegają eksperci. WHO podpowiada, jak zminimalizować ryzyko zakażenia.

Trzydziestoletni mężczyzna ze stanu Waszyngton powrócił w ubiegłym tygodniu z Wuhan w chińskiej prowincji Hubei. Po powrocie do kraju źle się poczuł. Badania laboratoryjne wykazały koronawirusa z Chin. Mężczyzna przebywa obecnie w szpitalu w Everett koło Seattle. Jego stan jest określany jest jako dobry.

To kolejny przypadek wydostania się koronawirusa poza Chiny. Przypadki zachorowania potwierdzono już w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej oraz w Australii.

Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się tajemniczy wirus, który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu. Ostatecznie rozpoznano zupełnie nowy szczep koronawirusa, który opatrzono symbolem 2019-nCoV.

Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. U ludzi przeważnie wywołują łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc. W latach 2002-2003 koronawirus SARS, z tej samej rodziny co nowy wirus z Chin, zabił prawie 800 osób na całym świecie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała grafikę, nad której przedstawiono, jak zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem:

  1. Myj często ręce mydłem lub dezynfekuj środkami na bazie alkoholu.
  2. Zakrywaj nos i usta chusteczką higieniczną podczas kichania i kasłania.
  3. Unikaj kontaktu z osobami z objawami grypy i przeziębienia.
  4. Odpowiednio długo gotuj mięso i ryby.
  5. Zabezpieczaj się podczas kontaktu ze zwierzętami hodowlanymi.
Źródło: WHO
fot.

Temat zwierząt poruszono nie bez przyczyny. Najbardziej prawdopodobnym źródłem pochodzenia nowego koronawirusa jest bowiem targ owoców morza w Wuhan.

Aktualny bilans ofiar koronawirusa z Chin to 9 przypadków śmiertelnych i 440 zachorowań. Potwierdzono, że nowy koronawirus przenosi się między ludźmi. WHO monitoruje sytuację. Komunikaty dotyczące zagrożenia epidemiologicznego śledzić można TUTAJ>>

Źródło: bbc.com, who.int