Zamknij

Koronawirus wnika przez oczy. Lekarz: zachorowałem, bo nie nosiłem okularów

27.01.2020 12:46

Koronawirus z Chin przenosi się między ludźmi drogą kropelkową. Jeden z chińskich lekarzy zaraził się od pacjentów, bo nie nosił okularów ochronnych w szpitalu. Teraz ostrzega. 

Koronawirus może wnikać przez oczy
fot. Shutterstock

Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się tajemniczy wirus, który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu. Ostatecznie rozpoznano nowy typ koronawirusa, który opatrzono symbolem 2019-nCoV.

Choć w szpitalu w Wuhan szybko zastosowano specjalne środki ostrożności, część personelu zaraziła się od pacjentów. Dr Wang Guangfa, szef oddziału chorób płuc w pierwszym szpitalu uniwersyteckim w Pekinie, który na początku stycznia odwiedził Wuhan, publicznie przyznał, że zachorował, bo nie nosił okularów ochronnych w szpitalu. Uspokaja jednak, że jego stan jest dobry.

loader

Eksperci ds. wirusologii potwierdzają, że wnikanie koronawirusa przez oczy jest to "absolutnie możliwe". "Oko połączone jest z nosem kanałem łzowym. Jeśli brudną ręką dotkniemy oka, to wirus może dostać się do organizmu" - tłumaczył w rozmowie z MailOnline prof. Paul Kellam z Imperial College London. Ekspert podkreślił też, że maski sanitarne są ważne, bo osłaniają nos i usta, ale nie chronią oczu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała grafikę, nad której przedstawiono, jak zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem:

  1. Myj często ręce mydłem lub dezynfekuj środkami na bazie alkoholu.
  2. Zakrywaj nos i usta chusteczką higieniczną podczas kichania i kasłania.
  3. Unikaj kontaktu z osobami z objawami grypy i przeziębienia.
  4. Odpowiednio długo gotuj mięso i ryby.
  5. Zabezpieczaj się podczas kontaktu ze zwierzętami hodowlanymi.
koronawirus grafika WHO
fot.

WHO

Natomiast instrukcję, jak prawidłowo myć ręce znaleźć można na stronie GIS:

jak myc rece
fot.

GIS

Aktualny bilans to blisko 3 tys. zachorowań i ponad 80 zgonów.
Komunikaty GIS dotyczące sytuacji epidemiologicznej publikowane są TUTAJ>>

Źródło: dailymail.co.uk, who.int, gis.gov.pl