Koronawirus odkryty w spermie. Czy można się zarazić drogą płciową tym patogenem?

10.05.2020
Aktualizacja: 10.05.2020 20:42
Koronawirus odkryty w spermie
fot. Shutterstock

Naukowcy znaleźli w nasieniu mężczyzn chorych na COVID-19 oraz u ozdrowieńców koronawirusa SARS-CoV-2. Nie wiadomo, czy wirus jest zdolny do przenoszenia  infekcji. To będzie przedmiotem kolejnych badań – donosi "The New York Times", powołując się na artykuł opublikowany w "JAMA Network Open".

Koronawirus SARS-CoV-2, gdy dostaje się do organizmu człowieka atakuje nie tylko do płuca, ale może również zaatakować inne narządy: serce, nerki, wątrobę, przewód pokarmowy. Okazuje się, że może dotrzeć również do nasienia. Potwierdza to niewielkie badanie przeprowadzone przez naukowców z Shangqiu (Chiny).

W badaniu wzięło udział 38 mężczyzn, którzy mieli pozytywny wynik testu koronawirusa SARS-CoV-2 i mieli objawy infekcji COVID-19 lub dopiero niedawno wyzdrowieli. Dostarczyli on badaczom swoje nasienie. Okazało się, że u 6 z nich w nasieniu był koronawirus SARS-CoV-2 (u 4 osób chorych i u 2 "świeżo" uzdrowionych).

Niestety nie wiadomo, że ten patogen jest w nasieniu aktywny i czy poprzez kontakt z nim można się zarazić. Biorąc pod uwagę powyższe, naukowcy muszą ustalić:

  • Czy koronawirus może być przenoszony drogą płciową?
  • Jak długo utrzymuje się w nasieniu?

To ostatnie pytanie jest istotne, bo w innym badaniu (przeprowadzonym w Wuhan) nie wykryto koronawirusa nasieniu mężczyzn, którzy wyzdrowieli przynajmniej miesiąc wcześniej.

Zdaniem naukowców, zarażenie się koronawirusem podczas seksu, poprzez nasienie, jest raczej mało prawdopodobne. Najbardziej zarażamy się drogą kropelkową, podczas bliskiego kontaktu z osobą zarażoną.

Dowiedz się więcej:

Źródło: New York Times/ LiveScience