Rekord zakażeń koronawirusem. Rzecznik GIS: "Nikt się tego nie spodziewał"

08.10.2020 12:45
Koronawirus w Polsce
fot. Shutterstock

- Sytuacja jest poważna. Nikt się tego nie spodziewał. Spodziewałem się wzrostu, bo mówimy o wirusie sezonowym, natomiast dynamika wzrostu jest bardzo niepokojąca - przyznał rzecznik GIS Jan Bondar w rozmowie z Radiem ZET.

Jan Bondar podkreślił, że nie sama liczba nowych zakażeń stanowi istotę problemu, ale rosnąca liczba ciężkich przypadków.

- Robimy wystarczającą ilość testów?

- Testy nie leczą. Testy służą celom epidemiologicznym, ale one przede wszystkim powinny pomagać w ochronie tych grup, które są szczególnie narażone. Osoby młode, zdrowe, nie są grupą ryzyka - odparł rzecznik GIS.

- Im więcej testów, tym większa szansa na leczenie...

- Myślenie w ten sposób jest błędne. Musimy mieć świadomość tego, że ten wirus będzie krążył w populacji, dopóki określona część naszej populacji nie nabierze odporności - wyjaśnił Jan Bondar.

I dodał: "To jest kwestia postawienia akcentów. Problemem na dziś nie jest już kwestia epidemiologiczna, tylko kwestia działania systemu ochrony zdrowia. Tu nie chodzi tylko o respiratory, ale też o pacjentów z dodatnim wynikiem, w poważnym stanie medycznym, nie związanymi z Covidem. To są sprawy, które spędzają sen z powiek" - powiedział rzecznik GIS.

8 października odnotowano kolejny rekord: 4 280 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 76 osób (w tym osiem z powodu samego COVID-19).