Prof. Horban: szpitale polowe są na trzeci etap epidemii. Czy grozi nam kolejna fala SARS-CoV-2?

26.10.2020 10:52
Andrzej Horban fot. Piotr Molecki/East News
fot. Piotr Molecki/East News

Czy czeka nas trzeci etap epidemii koronawirusa SARS-CoV-2? Wiele na to wskazuje. Profesor Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19 powiedział w wywiadzie, że szpitale polowe budowane są z myślą o trzecim etapie epidemii. 

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban powiedział w wywiadzie dla "Do Rzeczy", że szpitale polowe budowane są są na trzeci etap epidemii, dał tym samym do zrozumienia, że kolejna fala koronawirusa może do Polski jeszcze nadejść.

Czeka nas trzeci etap epidemii koronawirusa?

Prof. Andrzej Horban pytany, dlaczego nie budowano szpitali polowych wcześniej odpowiedział, że "nie było powodu, by to robić wcześniej". "Szpitale polowe są budowane na trzeci etap epidemii. Dzisiaj mamy jej drugi etap, nie jest jeszcze potrzebne wykorzystanie szpitali polowych" - wyjaśnił.

Doradca premiera ds. COVID-19 powiedział w rozmowie z ''Do Rzeczy'', że "pierwszy etap epidemii mieliśmy na wiosnę. Opanowuje się go tak, jak to wówczas robiliśmy: chorzy przebywają w szpitalach zakaźnych lub w specjalnie utworzonych (w zwykłych szpitalach) oddziałach zakaźnych, internistycznych, chorób wewnętrznych". Prof. Horban stwierdził, że "Obecnie mamy drugą falę epidemii, wirus jest bardziej zakaźny, zakaża szybciej, a my staramy się nie wprowadzić drugiego lockdownu. Procentowo liczba zgonów jest mniejsza, jednak liczbowo większa".

Źródło: PAP, Do Rzeczy