Grozi nam drugi lockdown. PAN apeluje do Polaków

12.10.2020 13:49
Koronawirus w Polsce
fot. Shutterstock

W związku z narastającą falą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i hospitalizacji z powodu COVID-19, Polska Akademia Nauk wystosowała niezwykły apel do Polaków. Sprawdź szczegóły.

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie PAN zwrócił się do Polaków z apelem o odpowiedzialność i solidarność w obliczu pandemii. "Jeśli w tej chwili powszechnie i solidarnie nie zmienimy naszego lekceważącego postępowania, to za miesiąc spotka nas tragedia całkowicie zablokowanego systemu opieki zdrowotnej" - czytamy w specjalnie wydanym oświadczeniu.

Polska Akademia Nauk ostrzega, że miejsca w szpitalach kończą się bardzo, a sytuacja w najbliższych dniach będzie się pogarszać. "Grozi nam to, że w najbliższym czasie wielu ludzi pozbawionych pomocy umrze w domach lub nawet na ulicach" - piszą przedstawiciele PAN.

"Aby zapobiec najgorszemu, nie wystarczą same rządowe dekrety i wprowadzenie stanu wyjątkowego. To my, obywatele, wspólnie musimy podjąć działania, zmienić nasze zachowanie" - tłumaczą eksperci.

Zalecenia PAN w obliczu kryzysu COVID-19 to m.in.:

  • Jeśli to możliwe przenieś spotkania ze znajomymi na otwartą przestrzeń. Podróżuj tylko, gdy jest to konieczne.
  • Jeśli źle się czujesz, masz „grypę”, „przeziębiłeś się”/”przeziębiłaś” - nie wychodź, nie spotykaj się z innymi ludźmi. Poczekaj, aż objawy całkiem znikną, a nawet dzień lub dwa dłużej. Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, czy nie należy wykonać badania w kierunku COVID-19.
  • Jeśli rozpoznano u Ciebie COVID-19 lub straciłeś węch i smak - poinformuj osoby, z którymi miałeś/miałaś kontakt w ciągu 2 dni przed pojawieniem się objawów. To prawda, jest to urzędowym obowiązkiem inspekcji sanitarnej, ale strasznie przepracowani i wyczerpani pracownicy tej inspekcji mogą nie dać rady zareagować szybko.
  • Jeśli jesteś rodzicem dziecka, wśród którego rówieśników lub opiekunów rozpoznano COVID-19, nie wychodź bez potrzeby z domu, rygorystycznie utrzymuj dystans w pracy, noś maseczkę, myj i dezynfekuj ręce, a przy najmniejszych objawach u siebie lub u dziecka poinformuj lekarza pierwszego kontaktu. Unikaj kontaktu z osobami z grupy ryzyka.
  • Postępuj podobnie, jeżeli dostaniesz taką informację od znajomego lub współpracownika.
  • Twój pracownik jest przeziębiony albo miał kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2 - sam zorganizuj mu pracę zdalną. Oficjalna kwarantanna może się opóźnić.

Wszystkie zalecenia znaleźć można na stronie PAN.

"Suma tych bardzo prostych działań znacznie ograniczy już za dwa tygodnie codzienną liczbę zachorowań. Ale tylko wtedy, gdy będziemy się do nich stosowali powszechnie i rygorystycznie. Pozwoli to na w miarę sprawne działanie systemu ochrony zdrowia, także za dwa tygodnie czy miesiąc, pomoże to uniknąć śmierci wielu osób i ponownego lockdownu" - podkreślają przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk.

Źródło: PAN