Zamknij

Kiedy szczyt zachorowań? Prof. Andrzej Fal komentuje

26.03.2021 15:24
Prof. Andrzej Fal w Radiu ZET
fot. Radio ZET

Kiedy szczyt zachorowań? - to pytanie, które od kilku dni wisi w powietrzu. Zawiłości związane z tzw. dynamiką wzrostów wyjaśniał prof. Andrzej Fal w rozmowie z Radiem ZET.

Dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce przekroczyła 35 tys. Czy to już szczyt trzeciej fali, czy też powinniśmy spodziewać się nowych rekordów? - pytała Beata Lubecka prof. Andrzeja Fala, prezesa Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, w porannej audycji "Gość Radia ZET".

Dynamika wzrostów

- Sądząc po dynamice dzień do dnia, to tych wzrostów trochę jeszcze może być. Dynamika słabnie, procentowo przyrostów jest coraz mniej, co pokazuje, że prawdopodobnie osiągamy szczyt - powiedział prof. Andrzej Fal w Radiu ZET. Zaznaczył jednak, że to nie są ostatnie dobowe rekordy zachorowań.

Beata Lubecka dopytywała, do jakiej liczby zakażeń dziennie możemy dojść.

- To się szacuje, patrząc na kolejne dni. Jeśli przyrosty dzień do dnia są rzędu 5%, to znaczy, że potencjał rozwoju w pandemii jeszcze jest - tłumaczył prof. Fal. Ekspert wyjaśnił, że o szczycie będziemy mogli mówić, jak osiągniemy plateau, czyli dzienny przyrost w granicach 1-2%.

Na pytanie, czy zatrzymamy się na 40-50 tys. zachorowań dziennie, odpowiedź padła błyskawicznie.

- Podawanie konkretnych liczb to wróżenie ze szklanej kuli. Średnia siedmiodniowa na poziomie 25-27 tys. to pewnie będzie punkt odbicia. Jeden dzień nie jest ważny w pandemii. Chodzi o stabilność tygodniową - podkreślił prof. Andrzej Fal.

Siedmiodniowa średnia w tym tygodniu przekroczyła 24 tys. zachorowań.

Posłuchaj podcastu