Nawet 1,6 mln Polaków miało już COVID-19, a ponad połowa populacji może zachorować

22.10.2020 11:08
WOJCIECH STROZYK/REPORTER
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Nie 200 tysięcy a ponad 1,5 miliona osób w Polsce miało już COVID-19 - wynika z najnowszych badań, które publikuje ''Dziennik Gazeta Prawna''. Autorzy modelu matematycznego przekonują też, że do marca przyszłego roku zakażenie koronawirusem przejdzie ponad połowa Polaków. 

"Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że według ekspertów nawet 1,6 mln Polaków miało już COVID-19. To znacznie więcej, niż do tej pory zakładano. Według oficjalnych danych podawanych przez Ministerstwo Zdrowia w Polsce zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zdiagnozowano do tej pory u 202 579 osób (stan na 21.10.2020).

Ponad połowa populacji przejdzie zakażenie koronawirusem

Do połowy marca przyszłego roku aż 54 proc. populacji już przejdzie zakażenie koronawirusem – wynika z prognoz ekspertów. Twierdzą oni, że do dziś 1,6 mln osób miało już COVID-19 - pisze w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Autorzy modelu matematycznego wypracowanego w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW przekonują, że do końca grudnia będzie wykrywanych po około 30 tys. dziennych przypadków (eksperci jeszcze liczą, ile będzie przypadków, jeżeli na naukę zdalną zostaną skierowane dzieci po IV klasie podstawówki). Natomiast całkowite zamknięcie szkół mogłoby ograniczyć zakażenia do wartości bliższej 20 tys.

Według ''DGP'' realna liczba chorych jest od sześciu do 12 razy większa, niż wskazują na to wykryte przypadki.

''Matematycy wyliczają, że obecnie jest ich dziewięć razy więcej – co by oznaczało, że wczoraj było w Polsce 90 tys. chorych na COVID-19 - pisze "DGP".

''Dziennik Gazeta Prawna'' publikuje także wyniki sondażu United Surveys zamówionego wspólnie z radiem RMF FM. W sondażu zapytano między innymi, czego w związku z pandemią obawiają się Polacy. Najwięcej ankietowanych (37 proc.) wskazało, że obawia się zachorowania na COVID-19 przez bliską osobę. O siebie boi się tylko 24 proc.

Z sondażu wynika także, że bardziej obawiamy się psychologicznych skutków społecznej izolacji, np. złego samopoczucia i ryzyka depresji (31 proc. wskazań) niż np. utraty pracy w związku z gospodarczymi skutkami pandemii (18 proc.) czy obniżki pensji (15 proc.).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PAP