Zamknij

Ponad połowa badanych Polaków ma koronawirusa? Sprawdź dane

23.11.2020 15:56
Tomasz Kawka/East News
fot. Tomasz Kawka/East News

W ostatnich dniach notuje się w Polsce mniej przypadków zakażeń koronawirusem, niż w październiku lub na początku listopada. Jest to jednak ściśle powiązane z ilością przeprowadzanych testów. Z oficjalnych danych wynika, że nawet połowa testowanych ma koronawirusa.

Mniej zakażonych, mniej testów, więcej zgonów

Ministerstwo Zdrowia podało 23 listopada, że w ciągu doby potwierdzono w Polsce 15002 nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. To duży spadek w porównaniu z początkiem miesiąca, gdy rejestrowano ponad 20 tys. nowych przypadków. Przypomnijmy, że 7 listopada padł rekord nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, było ich aż 27 875.

Niestety, wraz ze spadkiem nowych przypadków zakażeń spada też liczba wykonywanych testów. Na początku listopada przeprowadzano dziennie ok. 50 tys. testów na koronawirusa. W ostatnim tygodniu jednak wykonywano testów mniej, zwykle ok. 40 tys.  

ZOBACZ: Dlaczego tak wiele osób umiera w Polsce na COVID-19? Wyjaśnia ekspert

Najnowsze statystyki nie wyglądają optymistycznie. Chociaż 23 listopada potwierdzono ''zaledwie'' 15002 przypadków, to testów wykonano jedynie 27498 - to 55 proc. pozytywnych wyników. Z danych wynika, że ponad połowa testowanych ma koronawirusa. 

W ostatnim tygodniu padł też rekord zgonów w Polsce z powodu COVID-19. W ciągu tygodnia zmarło aż 3270 zakażonych koronawiusem osób. Dla porównania, w całym okresie od marca do września na COVID-19 zmarło w Polsce 3176 osób.

Źródło: Dane udostępniane przez Ministerstwo Zdrowia